پاتولوژی از راه دور

این روش در چهار جنبه مختلف عملی می تواند قابل استفاده باشد، که عبارتند از: مشاوره، تشخیص اولیه، آموزش و کنترل کیفی.در ایران استفاده از تله پاتولوژی دارای سابقه طولانی نیست و استفاده از آن محدود به مشاوره در یکی از مراکز ارجاعی برای مدت زمان محدود می شود. این در حالی است که این گستره در سایر کشورها به سرعت در حال پیشرفت است. از طرف دیگر مشکلات فراوانی در ایران در زمینه های آموزش، کنترل کیفی و به خصوص مشاوره در پاتولوژی با توجه به بعد مسافتها و نیز عدم توزیع یکسان امکانات آموزشی و تخصصی وجود دارد، که استفاده مناسب از تله پاتولوژی می تواند راهگشای بسیاری از آنها باشد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

پاتولوژی دیجیتال شامل جمع آوری، مدیریت، اشتراک و تفسیر اطلاعات آسیب شناسی  (از جمله اسلایدها و داده‌ها) در یک محیط دیجیتالی است.وقتی اسلایدهای توسط دستگاه اسکن می ‌شوند، اسلایدهای دیجیتال ایجاد می ‌شوند تا یک تصویر دیجیتالی با وضوح بالا داشته باشند و این تصویر می ‌تواند در صفحه کامپیوتر یا تلفن همراه مشاهده شود.

با استفاده از اسکنرهای پاتولوژی دیجیتال با توان عملیاتی بالا، می ‌توان کل اسلاید شیشه ‌ای را زیر نور معمولی و یا فلورسنت با یک بزرگنمایی قابل مقایسه با میکروسکوپ گرفت.اسلایدهای دیجیتال را می ‌توان با استفاده از برنامه های تخصصی نرم افزار پاتولوژی دیجیتال از طریق شبکه اینترنت یا اینترانت به اشتراک گذاشت.همچنین می ‌توان از ابزارهای تجزیه و تحلیل تصویر خودکار برای کمک به تفسیر و تعیین کمیت بیان نشانگر زیستی در بخش‌ های بافتی استفاده کرد.تاریخچه پاتولوژی دیجیتال به بیش از ۱۰۰ سال پیش برمی ‌گردد، زمانی که از تجهیزات تخصصی برای ضبط تصاویر میکروسکوپ بر روی صفحات عکاسی استفاده شد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مفهوم تله پاتولوژی (انتقال تصاویر میکروسکوپ از راه دور) نزدیک به ۵۰ سال است که وجود دارد. با این حال، در دهه گذشته پاتولوژی شروع به تحول دیجیتالی واقعی نمود و از آنالوگ به یک محیط الکترونیکی وارد می ‌شود.پیشرفت سریع فناوری تصویر برداری از کل اسلایدها WSI ، همراه با پیشرفت در برنامه‌های نرم افزاری، رابط LIS / LIMS و شبکه های پرسرعت، امکان ادغام کامل پاتولوژی دیجیتال در گردش کار پاتولوژی را فراهم کرده است.پاتولوژی دیجیتالی پاتولوژیست ‌ها را قادر می ‌سازد تا به سرعت و از راه دور و با کیفیت بالا، موارد را ارزیابی کنند، بنابراین کارایی و بهره ‌وری را بهبود می ‌بخشد.آینده پاتولوژی دیجیتال می ‌تواند سرانجام شامل تحقیقات پیشرفته، تفسیر، تشخیص به کمک کامپیوترهای پزشکی و شخصی باشد.

در برخی منابع کلمات پاتولوژی دیجیتال Digital pathology و تصویربرداری تمام-اسلاید (Whole-slide imaging) با تله پاتولوژی مترادف در نظر گرفته شده‌است. در حالیکه پاتولوژی دیجیتال حوزه وسیع تری از انفورماتیک پاتولوژی را در بر می‌گیرد. برخی صنایع پیشرو کلمه پاتولوژی دیجیتال را ارجح می‌دانند زیرا پیش‌بینی می‌کنند در آینده فرم‌های متعددی از تصویربرداری پزشکی به خطوط تولید محصولات تصویربرداری دیجیتال افزوده خواهد شد. در سال ۱۹۸۶، اصطلاح تله پاتولوژی وارد متون علمی شد و در منابع علمی کلمه تله پاتولوژی کاربرد فراوان تری نسبت به سایر کلمات دارد. برخلاف شرکت‌های تله رادیولوژی که برای روش‌های متفاوت تصویربرداری مانند X-rays، CT، PET و MRI سرویس‌های تشخیصی گوناگونی را فراهم کرده‌اند، در تله پاتولوژی تنها از میکروسکوپ‌های نوری برای تشخیص استفاده می‌شود. در حالیکه سایر تکنیک‌ها هم کاربرد فراوانی در تشخیص دارند.

 

همچین بخوانید:

فواید استفاده از پرونده الکترونیک سلامت

چرا ما در بهداشت و درمان نیاز به تجزیه و تحلیل داده های بزرگ داریم؟

مزایای استفاده از اینترنت اشیا در پزشکی

بالا