ساخت نوعی پوست مصنوعی فوق باریک با قابلیت نمایش محتوای دیجیتالی

شاید ساعت های هوشمند و دستگاه های تناسب اندام حکم پوشیدنی های مدرن را داشته باشند، اما دور نیست آینده ای که در آن از غشاهای بسیار نازک شبیه به پوست انسان استفاده نماییم که قادرند محتواهای مختلف را در خود نمایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه توکیو عزم خود را جزم کرده اند که ما را به این آینده نزدیک تر نمایند و در همین راستا، نوع جدیدی از پوست الکترونیکی را ساخته اند که انعطاف پذیری و کشسانی آن مشابه به پوست واقعی است منتها با این تفاوت که می توان دیودهای پلیمری منتشر کننده نور (PLED) را روی آن قرار داد.

پوست الکترونیکی ساخته شده، شاید شبیه به سلفون هایی به نظر بیاید که روی ظروف غذا کشیده می شود اما قابلیت هایش به مراتب فراتر از این است. پژوهشگران می توانند این ماده را در قطرهای اندک مثلا سه میکرو متر بسازند و دوام آن به حدی است که بشود برای صدها مرتبه کشیده شده و از هم باز گردد.

PLEDهای اورگانیک ایجاد شده توسط دانشمندان می توانند سه رنگ مختلف را نمایش دهند: قرمز، سبز، آبی که با استفاده از پالس های الکتریکی فعال می شوند.

این پوست الکتریکی در شکل و ظاهر امروزی اش می تواند برای نمایش نبض و تراکم اکسیژن خون فرد استفاده کننده به خدمت گرفته شود. دانشمندان ابراز امیدواری کرده اند که در آینده این ماده در حین جراحی روی پوست بیماران قرار داده شده و از آن برای کسب اطلاع در مورد علائم حیاتی بهره گرفته شود.

ورزشکاران نیز می توانند این ماده را در زمان تمرین به کار ببرند و در مصارف حرفه تر می توان نمودارها و داده های مختلف را از طریق آنها روی پوست خود مشاهده کرد تا دیگری نیازی به دستگاه های اضافه برای این منظور نباشد.

طبق اعلام مخترعان، این پوست قادر است تا هفت روز کا کند و دوام بالایش هم به لایه حفاظتی باز می گردد که اکسیژن و بخار آب را بیرون از خود نگه می دارد. نفوذ این دو ماده در واقع علت اصلی شکست نمونه های قبلی ساخته شده به شمار می رود و باعث شده که پوست های قبلی بعد از قرار گرفتن در معرض بدن انسان تنها چند ساعت دوام بیاورند.

بالا