پیدایش بیمارستان های هوشمند

بیمارستان هوشمند مکانی است که در آن طراحی و تکنولوژی برای ارتقای مراقبت از بیمار ادغام شده‌اند، نیازهای پزشک و بیمار هوشمندانه‌تر پاسخ داده می‌شود و همواره در آن به‌دنبال راه‌هایی خلاقانه برای پاسخ‌گویی به این نیازها هستیم. البته نه‌تنها نیازهای خدماتی؛ بلکه در زمینه‌های مختلفی چون مدیریت یکپارچه، کاهش هزینه‌ها، بررسی اثربخشی روش‌های درمانی و…

با الزامات قانونی جدید و محدودیت منابع مالی و کاهش نیروی کار، ما ملزم به کار بیشتر با امکانات کمتری هستیم؛ بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد رویکرد چند ساله آینده سامانه‌های بهداشتی و درمانی به سمت هوشمندسازی سامانه‌های سلامت خواهد بود.

با وجودی که استفاده از فناوری در بیمارستان هوشمند مهم است؛ اما تنها چیزی نیست که باید به آن دقت کنیم، در نظر گرفتن امکانات و تسهیلات نیز بسیار مهم هستند؛ از جمله فراهم کردن زیرساخت‌ها و طراحی اتاق‌هایی که به بهینه‌سازی مدیریت بیمارستان و دستگاه‌ها منجر می‌شود.

امروزه اقداماتی که در زمینه هوشمندسازی بیمارستان‌ها انجام شده، به سامانه‌های ثبت و آرشیوبندی اطلاعات و در سطوح پیشرفته‌تر هوشمندسازی منابع انرژی و مدیریت آنها  محدود هستند و همچنین در کشورهای پیشرفته محققان  در زمینه کنترل عفونت گام‌هایی برداشته‌اند‌، ولی متاسفانه به‌دلیل محدودیت‌های مالی، تحولات ما در این زمینه به‌کندی صورت می‌پذیرد.

مفهوم بیمارستان هوشمند در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان یک ابتکار از شناسایی فرکانس‌های رادیویی (RFID) در کنسرسیوم بهداشت و درمان آغاز شد. هدف اساسی ساخت بیمارستانی بود که در آن فناوری به‌طور هوشمندانه‌ای همه زمینه‌ها را به هم مرتبط کند؛ اورژانس، اتاق عمل، بخش مراقبت‌های ویژه، مناطق درمانی مانند رادیولوژی و رادیوتراپی، زمینه‌های تخصصی مانند داروخانه، بخش مرکزی و مهندسی پزشکی.

ما در این مقاله لایه‌های کنونی بیمارستان‌های هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ اما به آن اکتفا نکرده و سعی می‌کنیم لایه‌های دیگری را در آن ترکیب کنیم؛ لایه‌هایی که به یک مرکز درمانی هویت می‌بخشند و از آن مخزنی از اطلاعات می‌سازند؛ اطلاعاتی ارزشمند که به هسته مرکزی کمک می‌کنند تا در امور درمانی دخالت کرده، آنها را بهینه‌سازی کنند و به پزشکان روش‌های برتر درمانی را پیشنهاد دهند. در لایه‌های دیگر سامانه‌های هوشمند انرژی را وارد کار می‌کنیم؛ لایه‌ای که به مدیران کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند و در آخر از اطلاعات حاصل‌شده، معیاری برای اثربخشی انواع دستگاه‌هایی به‌دست می‌آوریم که از آنها در مراکز درمانی استفاده می‌شود؛ همچنین به ساخت دستگاه‌هایی اثربخش‌تر کمک می‌کنیم. در این میان جهت ایجاد ارتباط میان بخش‌های مختلف از اینترنت اشیا کمک می‌گیریم و شرح می‌دهیم که چگونه می‌توان از سیستم‌های هوشمند جهت امدادرسانی بهره جست.

 

بالا