خط قرمز درمان ایدز زیر نظر تله مدیسین در روزهای کرونایی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز به نکاتی در خصوص وضعیت درمان بیماران مبتلا به این عفونت در روزهای کرونایی اشاره و بر لزوم توجه هرچه بیشتر افراد HIV مثبت به نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های پیشگیرانه تاکید کرد.

دکتر مصطفی علوی مقدم متخصص بیماری‌های عفونی و فلوشیپ آلرژی ایمونولوژی بالینی در خصوص آمار ابتلا به HIV، تصریح کرد: با توجه به آمار سازمان بهداشت جهانی، ۳۸ میلیون نفر در سراسر دنیا آلوده به ویروس HIV هستند که در کشور ما تقریبا این آمار ۶۰ هزار نفر گزارش شده است. از طرفی برآورد می‌شود حدود یک دهم درصد جمعیت بالغ، ۱۵ تا ۴۹ ساله در ایران با این ویروس دست به گریبانند.

وی از آگاهی ۳۰ درصد از مبتلایان به ابتلای بیماری خود خبر داد و افزود: طبق گزارشات در ایران پوشش درمان ART- Antiretroviral Therapy (درمان ضدویروس در بیماران مبتلا به ایدز) در بالغین ۲۰ درصد، در کودکان ۵۰ درصد و در مادران باردار ۸۰ درصد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه، عنوان کرد: با توجه به پاندمی کووید-۱۹ افراد آلوده به ویروس HIV ممکن است تصور کنند بیشتر از سایرین، مستعد ابتلا به کرونا هستند که مطالعات محدود انجام شده این موضوع را تایید نمی‌کند.

دکتر علوی مقدم ادامه داد: همچنین افراد HIV مثبت ممکن است تصور کنند وقتی به کووید-۱۹ مبتلا شوند، علائم بالینی شدیدتری را تجربه می‌کنند، این ادعا نیز بر اساس مطالعات محدود موجود مورد تایید نیست. البته افرادی که در فاز انتهایی عفونت HIV هستند و بیماران تحت درمان که هنوز لود ویروسی آنها کاهش پیدا نکرده است، مستعد ابتلا به عفونت‌های فرصت طلب هستند.

به گفته متخصص بیماری های عفونی، تصور می‌شد ابتلا به عفونت HIV/AIDS یک ریسک فاکتور مستقل در پیامد بالینی بد بیماران کووید-۱۹ باشد، ولی در این مورد نیز مطالعات موجود این قضیه را تایید نکرده‌اند.

وی همچنین اظهار کرد: ریسک فاکتورهایی از قبیل سن بالای ۶۰ سال، مصرف دخانیات، ابتلا به سرطان، ابتلا به دیابت به ویژه دیابت نوع ۲، ابتلا به فشارخون، ابتلا به بیماری‌های مزمن قلبی و عروقی، ریوی، کلیوی و شاخص توده بدنی مساوی یا بالاتر از ۴۰، ابتلا به کووید-۱۹ را با پیامدهای بالینی بدتری همراه می کند. افراد HIV مثبت هم می‌توانند این عوامل خطر را داشته باشند. بنابراین افراد آلوده به ویروس دارای این ریسک فاکتورها، در صورت ابتلا به کرونا ممکن است پیامدهای بالینی شدیدتری را تجربه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص پیگیری درمان بیماران مبتلا به HIV در روزهای کرونایی، اظهار کرد: این بیماران داروهای ART را به هیچ‌وجه نباید قطع کنند و به علت شرایط موجود به اندازه حداقل یک ماه داروها را در منزل در دسترس داشته باشند تا کمتر به مراکز مراجعه کنند. البته مراکز بهداشت نیز باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. این بیماران باید از مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی خودداری و در موارد غیراورژانسی از طریق تله مدیسین و تله ویزیت برای گرفتن مشاوره پزشکی استفاده کنند.

دکتر علوی مقدم در ادامه بیان کرد: از طرفی سه گانه شست و شوی دست‌ها، زدن ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی که به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ مورد تاکید است، باید با دقت بیشتری در مبتلایان به HIV رعایت شود.

متخصص بیماری‌های عفونی زدن واکسن آنفولانزا و واکسن پنوموکوک در بیماران مبتلا به عفونت HIV را حائز اهمیت دانست و گفت: این اقدام به ویژه برای افرادی که cd۴ (نوعی گلبول سفید) آنها کمتر از ۲۰۰mm۳ است، به شدت توصیه می‌شود.

وی در خصوص درمان کووید-۱۹ بیماران آلوده به ویروس HIV, عنوان کرد: اگر افراد در بیمارستان بستری شوند، تفاوتی در گایدلاین های درمانی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه به یکی از فرضیات درمان کرونا مبنی بر اثرگذاری داروی درمان ایدز برای مقابله با این بیماری عالم گیر اشاره کرد و گفت: بر اساس کارآزمایی‌های بالینی، اثرگذاری درمان کووید-۱۹ با داروهای ضدویروسی درمان ایدز همچون لوپیناویر آنچنان بالا نیست و از طرف دیگر بیماران HIV مثبتی که تحت درمان با این داروها بودند، در برابر کرونا محافظت نشدند. این مطالعات منجر شد استفاده از این دارو برای بیماران کووید-۱۹ مورد قبول واقع نشود.

وی ادامه داد: البته ممکن است تداخل دارویی درمان ART در بیماران که به علت کرونا در بیمارستان بستری می‌شوند، رخ دهد که درمانگر باید به این مسائل توجه کافی داشته باشد.

دکتر علوی مقدم همچنین تاکید کرد: علائم بالینی و یافته‌های رادیولوژیک کووید-۱۹ در بیماران HIV مثبت تفاوتی با سایر بیماران ندارد، مسئله‌ای که وجود دارد این است که در cd۴ های کمتر از ۲۰۰mm۳ ممکن است در رادیوگرافی سینه، درگیری ریه در جریان ابتلا به کرونا مشاهده نشود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این متخصص بیماری‌های عفونی در پایان بر لزوم توجه به نتایج تست PCR، حتی بعد از پایان علائم بالینی، گفت: اگر بیمار HIV مثبت به ویژه با cd۴ کمتر از ۲۰۰mm۳  به کرونا مبتلا شود، ممکن است تا ۴۰ روز پس از شروع علائم بالینی PCR مثبت داشته باشد که باید نسبت به این موضوع و از سرگیری ارتباطات اجتماعی دقت کافی به خرج دهد و تا تست کیفی PCR کووید-۱۹ آنها منفی نشده مجوز برگشت به محل کار را نخواهند داشت.

 

منبع: isna

 

همچنین بخوانید:

در پنل ارائه مقالات مدیریت درمان بیماری کووید 19 بر به کار گیری تله مدیسین و هوش مصنوعی و ظرفیت های آن در کنترل پاندمی ها تاکید شد

جزییات "تله مدیسین" در ۸ نقطه کشور

کاربرد بلاکچین در حوضه سلامت

بالا