هوش مصنوعی و تله مدیسین خطر ابتلا افراد به کرونا ویروس را ارزیابی می‌کنند و افراد را از ابتلا بازمیدارند

محققان به زودی اپلیکیشن هوشمندی را تولید می‌کنند که خطر ابتلا به ویروس کرونا را بر اساس احساس و مکانی که در آن قرار گرفته‌اید، ارزیابی می‌کند و افراد مورد نظر را به نزدیکترین مرکز آزمایش، هدایت می‌کند.

محققان دانشکده پزشکی جورجیا در ژورنال کنترل عفونت و اپیدمیولوژی بیمارستان گزارش می‌دهند این اطلاعات به مسئولان بهداشت و درمان محلی و عمومی کمک خواهد کرد تا اطلاعات واقعی را در مورد جمعیت آماری در حال ظهور کسانی که در معرض خطر ابتلا به کروناویروس قرار دارند، داشته باشند تا بتوانند اقدامات ابتکاری و پیشگیرانه را انجام دهند.

دکتر Arni S.R. Srinivasa Rao در این باره می‌گوید: "ما با شناسایی افرادی که در معرض خطر ابتلا به کروناویروس هستند، سرعت دسترسی آنها به غربالگری و مراقبت‌های پزشکی و کاهش شیوع این بیماری عفونی را افزایش می‌دهیم." Srinivasa Rao مدیر آزمایشگاه تئوری و مدل سازی ریاضی در بخش بیماریهای عفونی MCG در دانشگاه آگوستا مسئول این مطالعه است.

رائو و همكار دكتر خوزه وازكز رئیس بخش بیماری‌های عفونی MCG، با توسعه دهندگان در تلاشند تا اپلیکیشن را نهایی كنند و طی چند هفته رایگان در دسترس باشد.

اپلیکیشن از افراد سؤال می‌کند که در کجا زندگی می‌کنند. سایر اطلاعات جمعیتی نظیر جنسیت، سن و نژاد و تماس با فردی که به بیماری کرونا ویروس مبتلا بوده یا سفر به مناطقی نظیر ایتالیا و چین با شیوع نسبتاً زیاد عفونت ویروسی در 14 روز گذشته را جمع آوری می‌کند.

همچنین در مورد علائم شایع عفونت و مدت زمان آنها از جمله تب، سرفه، تنگی نفس، خستگی، تولید خلط، سردرد، اسهال و ذات الریه سؤال خواهد شد. این اطلاعات مشابه از کسانی که با فرد زندگی می‌کنند نیز جمع‌آوری می‌شود.

سپس هوش مصنوعی از یک الگوریتم Rao برای ارزیابی سریع اطلاعات فرد استفاده خواهد کرد و میزان ریسک ارزیابی می‌شود و به نزدیکترین مرکز با توانایی آزمایش هشدار می‌دهد که احتمالاً باید بررسی بهداشتی از فرد مورد نظر صورت پذیرد.

اطلاعات جمعی بسیاری از افراد به شناسایی سریع و دقیق مناطق جغرافیایی از جمله شهرها، شهرستانها و روستاها که ویروس در آن انتشار یافته است کمک می‌کند و خطر نسبی در آن منطقه را کاهش می‌دهد. همچنین محققان می‌توانند درباره شیوع ویروس اطلاعات بیشتری کسب كنند.همین طور به افراد سالم از طریق پزشکی از راه دور کمک کنند و انان را از ابتلا به این ویرووس بازدارند و افراد مبتلا به ویرووس و مرخص شده از بیمارستان را پیگیری کنند.

پس از آماده شدن اپلیکیشن، آن را در دامنه augusta.edu و به احتمال زیاد در فروشگاه‌های اپلیکیشن بر روی سیستم عامل‌های iOS و Android راه‌اندازی می‌کنند.

این فناوری می‌تواند به شناسایی سریعتر موارد احتمالی کمک کند، با ذکر این نکته که اپلیکیشن coronavirus می‌تواند با سایر بیماری‌های عفونی نیز سازگار شود. دسترسی و سرعت اپلیکیشن هوشمند به این معنی است که می‌توان از آن برای غربالگری در هر کجا که جمعیت زیادی جمع می‌شوند مانند رویدادهای مهم ورزشی نیز استفاده کرد.

خوزه وازكز نیز در این باره می‌گوید: "ما در تلاشیم میزان قرار گرفتن افرادی كه بیمار نیستند در برابر افراد مبتلا را كاهش دهیم. همچنین می‌خواهیم اطمینان حاصل كنیم كه افراد آلوده به تشخیص قطعی و مراقبت مورد نیاز سریعتر دسترسی پیدا كنند."

رائو در ادامه می‌گوید: "مردم دیگر نباید منتظر بمانند که بیمارستان‌ها مستقیماً آنها را معاینه کنند. ما می‌خواهیم زندگی مردم را ساده کنیم و نگرانی‌های آنها را با دریافت مستقیم اطلاعات به آنها از بین ببریم."

 

منبع: mhealthintelligence

 

همچنین بخوانید:

چگونه شرکت های ارائه دهنده پرونده الکترونیک سلامت به مقابله با کرونا میپردازند؟

CMS خدمات مقدماتی مدیکر را برای مبارزه با کورنا گسترش می دهد

آیا امیدوارید با پزشکتان از طریق تله مدیسین ارتباط برقرار کنید؟ آخرین اطلاعیه را بخوانید

بالا