کمک هوش مصنوعی به کنترل گسترش سلول‌های سرطانی

پژوهشگران در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک سیستم هوش مصنوعی جدید و منحصربفرد شده‌اند.

پژوهشگران در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک سیستم هوش مصنوعی جدید به منظور کنترل و نظارت بر گسترش و رشد سلول‌های سرطانی شده‌اند. سیستم مذکور(REVOLVER)  نام داشته و نام آن به معنی "تکرار تکامل سرطان (Repeated evolution of cancer) " است. سیستم مذکور اطلاعات مربوط به وضعیت هر مرحله از رشد و گسترش تومور را نشان می‌دهد.

سیستم یاد شده پزشکان را قادر می‌سازد به راحتی بر مراحل رشد و گسترش سلول‌های سرطانی نظارت داشته باشند تا بتوانند رویکرد بهتری را در درمان و پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی در پیش گیرند. براساس آمار "مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) " ایالات متحده آمریکا، سرطان دومین بیماری کشنده در جهان محسوب می‌شود بنابراین پیشگیری و درمان این بیماری می‌تواند جان هزاران فرد در جهان را نجات دهد.

با توجه به این اطلاعات، تشخیص دقیق رشد سلول‌های سرطانی بسیار حیاتی است. در این مطالعه، پژوهشگران یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی برای نظارت بر گسترش و رشد سرطان روده بزرگ، سینه، کلیه و ریه توسعه دادند. به گزارش "مرکز جهانی تحقیقات سرطان"(World Cancer Research Fund) سرطان‌های مذکور جزو شایع‌ترین سرطان‌ها محسوب می‌شوند.

سیستم یادگیری ماشین یاد شده بر روی ۷۶۸ نمونه تومور بدست آمده از ۱۷۸ بیمار مورد استفاده قرار گرفت. دکتر "آندریا سوتوریوا (Andrea Sottoriva) " از "مرکز تحقیقات سرطان (ICR) " گفت: ما یک ابزار قدرتمند هوش مصنوعی ایجاد کرده‌ایم که می‌تواند پیش‌بینی‌هایی را درباره مراحل تکامل تومورها براساس الگوهای خاص جهش، انجام دهد. این بدین معنی است که REVOLVER یک گام بزرگ در تکامل تحقیقات سرطان‌شناسی به شمار می‌آید.

این مطالعه در مجله "Nature Methods" منتشر شد.

 

منبع : خبرآنلاین

بالا