تله مدیسین (پزشکی از راه دور) در تخصص زنان و زایمان

تله مدیسین خود به چندین شاخه کاربردی در زمینه زنان و زایمان می پردازد و در حال افزایش این فعالیت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در سراسر جهان است.در این مقاله ما روند فعلی و برنامه های در حال اجرا در شاخه زنان و زایمان را بررسی میکنیم. تله مدیسین نقش مهمی به عنوان کمک بر ارائه خدمات بهداشتی به بیماران از راه دور با دسترسی مناسب به پزشکی در این دوره از منابع محدود و تأکید بر استفاده موثر از منابع موجود است.

تله مدیسین می تواند به طور گسترده ای به عنوان استفاده از فناوری های مخابراتی تعریف شود و به انتقال اطلاعات پزشکی و خدمات بین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و بیماران کمک کند. این استفاده از فن آوری ارتباطات دو طرفه چند رسانه ای و شبکه های کامپیوتری، برای نقل و انتقال یا ارتقای ارائه مراقبت های بهداشتی ، یک روند رو به رشد در سطح بین المللی و همچنین در ایالات متحده را داراست.پیشرفت این فیلد  از تله مدیسین با هدف دستیابی به دسترسی عادلانه به مراقبت های بهداشتی مورد تشویق قرار گرفته شده و دارای توانایی برای تجدید نظر در چشم انداز مراقبت های پزشکی است همچنین در میان مسائل مربوط به حریم خصوصی، مقررات دولتی، هزینه، عملکرد و بازپرداخت ،بخش زنان و زایمان در تله مدیسین همچنان درحال ادامه است تا به تکامل برسد.

در سال 2007، با توجه به CDC ، تنها 12.7 %مرگ و میر مادران در تولد 100،000 نوزاد زنده گزارش شده است که 12.7٪ از آنان هنگام زایمان زودرس نارسایی داشتند و تنها 70.5٪ زنان باردار مراقبت های اولیه و مناسب قبل از زایمان را دریافت کردند. این اختلاف در توزیع مراقبتهای قبل از زایمان، عواقب سلامت بسیار زیادی برای مادر و فرزندش را دارد. تله مدیسین و رشته زنان و زایمان  ممکن است نقش مهمی را در ایجاد توزیع عادلانه مراقبت های بهداشتی برای همه زنان ایفا کند. فن آوری های پزشکی تله مدیسین خدماتی از قبیل مشارکت و شکل دادن به شیوه مراقبت در دوران بارداری، هنگام زایمان (درد زایمان)، زایمان و مراقبت بعد از زایمان را در عصر دیجیتال ارائه میدهد. برنامه های کاربردی فراوانی برای انتقال داده های الکترونیکی بین بیماران و ارائه دهندگان از کلینیک های راه دور در مناطق روستایی و مراکز مراقبت های ویژه در دوران بارداری، برای انجام جلسات تعاملی بین ارائه دهندگان و بیماران منتشر شده است.

اولین کاربرد تله مدیسین در زنان و زایمان برای ارزیابی جنین در سال 1979 بود زمانی که بئمه و حایر  گزارش 4 ساله را برای انتقال اطلاعات مانیتورینگ جنین از طریق یک تلوزیون Xerox به مراکز مراقبت عالی گزارش دادند. برنامه های کاربردی در زنان و زایمان طی 30 سال گذشته گسترش یافته است و در بخش های سونوگرافی، اکوکاردیوگرام جنین، جراحی جنین، مدیریت دیابت، مشاوره و مشاوره زنان و زایمان و مشاوره وکاردیتو تراپی دارای پیشرفت بوده است همچنین فن آوری های در حال توسعه در حال یکپارچه شدن برای مراقبت های بهداشتی زنان هستند.

اگر چه دوران تله مدیسین به بیش از 100 سال می رسد که تنها در دهه 1970 به علم زنان و زایمان معرفی شد، نگرانی های اولیه شامل اثربخشی، تکنولوژی ضعیف، هزینه بالا و رضایت بیمار-پزشک بود که با تکنیک های تله مدیسین در طول زمان و پیشرفت تکنولوژی بهبود یافته است. شواهدی هر چند محدود وجود دارد که نشان میدهد برنامه (نرم افزار) های خاصی که در زنان و زایمان وجود دارد نتایج بهداشتی قابل مقایسه ای را در مقایسه با روش های سنتی مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد بدون اینکه به روابط بیمار با پزشک آسیب برساند! راه اندازی یک شبکه تله مدیسین با کیفیت بالا،گران است و سود و هزینه بهره وری بستگی به نوع تکنولوژی استفاده شده  دارد. موانع دسترسی به مراقبت و بار عوارض (چارت) میزان مرگ و میر نوزادان و مادران در زنان و زایمان قابل توجه است و هیچ تردیدی وجود ندارد که تله مدیسین در کاهش برخی از این بارها نقش داشته است همچنین هنوز هم نیاز به مطالعات بیشتر با کیفیت بالاتر به منظور اعتبار سنجی اثربخشی و شواهد بهبود نتایج مادر و نوزاد میباشد.

 

منبع: ncbi

 

همچنین بخوانید:

تعریف پزشکی از راه دور – پزشکی از راه دور چیست؟

آینده استارتاپ‌های سلامت‌محور در پساکرونا

مهمترین الگوریتم های هوش مصنوعی (AI) که در حوزه بهداشت و درمان کاربرد دارند

بالا