آشنایی با ویزیت آنلاین

مشاوره آنلاین به سرعت در حال رشد است. اینترنت فقط برای گپ زدن با دوستان و نزدیکان نیست. اگرچه اینترنت ارتباط با یکدیگر و خدمات پیام رسانی فوری را آسان تر کرده است، اما بسیاری از افراد اینترنت را در دستیابی به اطلاعات در مورد بیماری ها، داروها و درمان مفید می دانند. مشاوره آنلاین به خدمات مشاوره ای از طریق اینترنت اشاره دارد. این نوع مشاوره با اسامی زیادی از قبیل مشاوره در فضای مجازی، درمان الکترونیکی، مشاوره الکترونیکی و مشاوره تلفنی همراه است. در حال حاضر مطالعات بیشماری حاکی از آن است که مشاوره اینترنتی، هنگامی که با درمان شناختی رفتاری همراه است، می تواند در انواع مختلف بالینی مؤثر باشد.

 

مزایای مشاوره آنلاین

بحث در مورد مزایا و مضرات مشاوره آنلاین در مقایسه با مشاوره حضوری بسیار زیاد است.

 مشاوره آنلاین به وضوح برخی از امکانات منحصر به فرد را برای مشتری و درمانگران ایجاد می کند. به این ترتیب، هم درمانگر و هم افرادی که مایل به انجام چنین خدماتی هستند باید از مزایا و محدودیت های این سبک روش درمانی مطلع شوند.

 

دسترسی آسان

مشاوره آنلاین برای همه افرادی که دوست دارند از آن استفاده کنند به راحتی قابل دسترسی است. درمان آنلاین محدودیت های جغرافیایی را از بین می برد. به عنوان مثال، افرادی که در مناطق روستایی یا دورافتاده ای زندگی می کنند و از خدمات مشاوره ای مناسب محروم هستند می توانند به راحتی از مشاوره آنلاین بهره مند شوند. یا افرادی که معلولیت جسمی (دارای نقص بینایی و شنوایی) دارند و نمی توانند از منزل خارج شوند و از مشاروه حضوری استفاده کنند به راحتی می توانند از این خدمات بهره ببرند. همچنین نشان داده است كه  مشاوره آنلاین در تشویق كودكان و نوجوانان برای استفاده از درمان بسیار مؤثر است چون برای این دسته از افراد کار با اینترنت جالب تر و راحت تر است.

 

استفاده راحت

درمان آنلاین راحت است. هم درمانگر و هم مشتری می توانند یک زمانی را برای مشاوره در نظر بگیرند و زمانی را مشخص کنند و محدودیت زمانی ندارد. این روش درمانی دردسر نوبت گرفتن در مشاوره های حضوری را ندارد. درمان آنلاین برای افرادی که از صحبت کردن رو در رو با کسی درمورد مشکلات خود ناراحت می شوند و یا از هراس اجتماعی، آگورافوبیا یا اختلالات اضطرابی رنج می برند بسیار مفید است.

 

کاهش هزینه مالی

نشان داده شده است كه  مشاوره آنلاین، هم برای درمانگر و هم برای مشتری از نظر اقتصادی با ضرفه تر است. به خصوص برای آن دسته از درمانگرانی که تمایلی ندارند یا قادر به اجاره فضای تجاری نیستند و از این طریق هزینه های اضافی دارایی، رفت و آمد و مدیریت در مقایسه با خدمات مشاوره حضوری کمتر می شود. هزینه مشاوره آنلاین به شرایط فرد بستگی دارد، اما به طور کلی هزینه آن از مشاوره حضوری کمتر است. اولین موضوعی که هزینه این مشاوره را کاهش می دهد، حذف کردن هزینه رفت و آمد به مطب است.

 

حذف ننگ اجتماعی

مشاوره آنلاین همچنین می تواند ننگ اجتماعی مربوط به استفاده از مشاروه حضوری را از بین ببرد. چون برای برخی افراد استفاده از مشاروه حضوری سخت است و حتی ممکن است اطرافیان آن ها این کار را یک ننگ بدانند. مشاوره آنلاین این مشکل را بدون مراجعه فرد به مراکز مشاوره و محرمانه بودن جلسات درمانی حل کرده است. مشاوره می تواند در خانه خود فرد و از طریق کامپیوتر و یا گوشی همراه و با استفاده از اینترنت صورت بگیرد.

 علاوه بر آن مشاوره آنلاین مشکلاتی مانند انتظار کشیدن برای نوبت گیری در مشاوره حضوری را برطرف کرده است. به همین دلیل، مشاوره آنلاین بطور واضح به مشتری درجه ای از گمنام بودن را می دهد که ممکن است چنین ننگ های اجتماعی را کاهش دهد.

 

ناشناس بودن

بسیاری از زوجین هنگام صحبت با مشاور خود و بحث در مورد مشکلاتشان کمی خجالتی هستند. فقدان تماس چهره به چهره در مشاوره آنلاین باعث می شود که مشتری بدون دغدغه تعصبی مانند جنسیت، سن و یا ظاهری جسمی خیلی راحت با درمانگر خود ارتباط برقرار کند. این حسن می تواند حتی منجر به افزایش سطح صداقت و در نتیجه اعتماد بیشتر مراجعه کننده شود.

 

صرف وقت کمتر

مشاوره آنلاین وقت کمتری را صرف می کند و نسبت به مشاوره حضوری فوری تر برگزار می شوند و با کاهش زمان رفت و برگشت به جلسات زمانی در صرف وقت به مراجعه کننده کمک می کند.

 

سهولت مکان

یکی دیگر از مزایای بارز مشاوره آنلاین این است که شما مجبور نیستید هر هفته یا هر ماه به مکان های دوردست و مرکز مشاور خود مراجعه کنید با مشاوره آنلاین به راحتی می توانید با مشاور خود تماس بگیرید.

 

کاربرد راحت برای شاغلین

بسیاری از افرادی که به دنبال مشاوره هستند به دلیل داشتن برنامه های شلوغ و عدم وقت آزاد به دنبال درمان خود نیستند و از مشاوره صرف نظر می کنند. اما مشاوره آنلاین این مشکل را برطرف کرده و مراجعه کننده می تواند ساعت مشاوره را خودش مشخص کند که این موضوع استفاده از مشاوره را برای زنان و مردان شاغل راحت تر می کند.

 

راه های مختلف برای برقراری ارتباط

بیشتر ارتباطات از طریق اینترنت بصورت کتبی انجام می شود. مشاوره آنلاین، که در آن نحوه ارتباط اغلب از طریق نوشتن و چت انجام می شود، به مشتری و درمانگر این امکان را می دهد که به ارتباط خود توجه زیادی داشته باشند و قبل از بیان، درباره افکار و احساسات خود فکر کنند. بنابراین این نوع مشاوره می تواند یک راه ارتباطی مناسب برای آن دسته از مشتریانی باشد که در بیان احساسات و کلمات خود مشکل دارند. همچنین ممکن است مشتری ها در این محیط بتوانند ارتباط بهتری برقرار کنند زیرا تحت تأثیر علائم غیر کلامی درمانگر قرار نمی گیرند.

تحقیقات نشان می دهد نوشتن در مواقع پریشانی به ویژه برای مراجعین بسیار مفید است زیرا نوشتن در چت های مشاوره ای یک راه اساسی برای بهبود احساسات می باشد. با توجه به اینکه مشاوره آنلاین نوعی تعاملی از نوشتن درمانی است می تواند در ترغیب مشتری برای ابراز احساسات خود کاملاً مؤثر باشد. حتی مشاوره آنلاین به مراجعه کننده این امکان را می دهدکه سوابق چت های متنی، صوتی و ویدئویی خود را نگه دارد و روند ارزیابی و پیشرفت مراحل درمانی خود را بررسی کند.

 

معایب مشاوره آنلاین

در حالی که درمان آنلاین به طور بالقوه می تواند برای افراد در موقعیت های خاص بسیار مفید باشد، اما بدون خطرات و مضرات هم نمی تواند باشد. مشاوره آنلاین نیز از نظر عدم برقراری نشانه های کلامی و غیر کلامی، عدم اعتماد به محرمانه بودن آن و بحث امنیتی، اثربخشی کلی، مشکلات تکنولوژیکی تا حدودی مورد انتقاد قرار گرفته و در مورد آن معایب زیر گزارش داده شده است:

 

عدم وجود نشانه های کلامی و غیر کلامی

 در مشاوره حضوری، درمانگر می تواند از روی خصوصیات و نشانه های کلامی و غیر کلامی به عنوان راهی برای شناخت افکار، احساسات و رفتارهای مراجعه کننده استفاده کرده و از این طریق با او ارتباط برقرار کند اما درمانگران آنلاین تا حدودی در ارتباط غیر کلامی با مراجعه کننده خود محدودیت دارد.

 

مشکلات فنی

خراب شدن رایانه ها و از بین رفتن اتصالات اینترنت کاملا چیزی طبیعی است که ممکن است جلسه درمان را مختل کند و این موارد می تواند برای مشتری ناراحت کننده باشد. مشکلات فن آوری همچنین می تواند دسترسی به مشاوره را در برخی مواردی که مراجعه کننده به راهنمایی نیاز دارد دشوار کند.

 

اعتبار درمانگر

مراجعه کننده ها در روش های درمانی آنلاین اطلاعات کمی درمورد صلاحیت و اعتبار درمانگر خود دارند و ممکن است کمتر به درمانگر خود اعتماد داشته باشند. اما برای حل این مشکل مراجعه کنندگان می توانند از مراکز درمانی مجوز دار و معتبر استفاده کنند.

 

عدم پاسخ در شرایط بحرانی

از آنجا که درمانگران آنلاین از مشتری فاصله دارند، در صورت وقوع یک بحران پاسخ سریع و مؤثر دشوار است. اگر مشتری در حال خودکشی باشد یا دچار یک فاجعه شخصی شده باشد، مستقیم از راه مشاوره آنلاین می تواند دشوار یا حتی غیرممکن باشد.

 

نگرانی درباره محرمانه بودن و حفظ حریم خصوصی

حفظ اطلاعات شخصی مراجع کننده به عنوان یک نگرانی عمده در روان درمانی است و این موضوع در مشاوره آنلاین بیشتر و پیچیده تر می باشد. محرمانه بودن در روش های خدمات دهی آنلاین بسیار مهم است. از آنجا که اطلاعات به صورت آنلاین بین دو طرف منتقل می شوند نگرانی های را برای مراجعه کننده به وجود می آورد.

روان شناسان و روان پزشکان وظیفه اخلاقی دارند تا تمام اطلاعات مربوط به مراجعه کننده را مخفی نگه دارند اما با این حال ممکن است در روش آنلاین امنیت سوابق و اطلاعات مشتری به خطر بیفتد. اما اکثر سایت ها سعی در محافظت از محرمانه بودن این اطلاعات سیستم های امنیتی دارند.

 

منبع: پزشکت ، thriveworks ، schools ، verywellmind

 

همچنین بخوانید:

هشت کاربرد هوش مصنوعی در بازاریابی

خلاصه ای از كـاربـرد فـنـاوری اطـلاعـات در پـزشـكـی

مطب و کلینیک هوشمند

بالا