نسخه نویسی الکترونیکی، فناوری جدید دنیای سلامت

کسی را سراغ دارید که برای دارو نگرفتن به مطب پزشک برود؟ احتمالاً خیر. داروها نقشی اساسی در مدیریت درمان بیماران دارند، به‌ویژه بیماران سرپایی. از آلرژی فصلی تا بیماری‌های مزمن، داروها تأثیری مهم بر روند درمان می‌گذارندتا پیش از این، در سراسر دنیا مرسوم بود که پزشک، داروها را روی تکه کاغذی می‌نوشت و پس از تحویل نسخه به داروخانه محله، داروها به ما تحویل داده می‌شد؛ همه پذیرفته بودیم که باید در صف انتظار بنشینیم، البته اگر خوش‌شانس باشیم و صندلی خالی گیرمان بیاید ؛ یک‌بار در مطب و یک‌بار در داروخانه.

اگر نسخه ناخوانا بود، انتظار برای تماس داروخانه با مطب پزشک هم اضافه می‌شد . البته در روزهای زندگی با کرونا، این انتظارها با خطر بالقوه‌ای نیز همراه استاما در سال‌های اخیر، گزینه جدیدی جایگزین این روند قدیمی‌شده است: نسخه‌نویسی الکترونیکی

ویژگی اصلی این نوع نسخه‌نویسی، مبادله الکترونیکی نسخه میان پزشک و توزیع‌کننده دارو است که می‌تواند فرایند نسخه‌نویسی را با دقت بیشتر همراه کند، خطاهای پزشکی ناشی از نسخه‌نویسی کاغذی را کاهش و ایمنی دارودرمانی را افزایش دهد. این شکل نسخه‌نویسی گامی است در جهت به‌کارگیری بیشتر و بهتر فناوری مطالعات در حوزه سلامت. در کنار فناوری‌های دیگری مانند پرونده الکترونیکی سلامت، نسخه‌نویسی الکترونیکی ابزاری است برای ارتقای مراقبت از بیمار و مدیریت داروهای کنونی و پیشین او. باوجود پرونده الکترونیک سلامت، پزشک شما به تاریخچه‌ای کامل از داروهایی که تا پیش از آخرین مراجعه خود به او مصرف کرده‌اید، دسترسی خواهد داشت و این مطالعات بر میزان موفقیت درمان اثر می‌گذارد و هزینه‌های درمان را نیز کاهش می‌دهد.

دیگر نیازی نیست پیش از مراجعه به پزشک، با خود مرور کنید که باید چه مطالبی را در اختیارش بگذارید و چه نکاتی را به او یادآوری کنیدیافته‌های یک پژوهش جدید نشان داده که به‌کارگیری پرونده‌های الکترونیک سلامت، میزان مراجعه بیماران مبتلا به دیابت به اورژانس و بستری آن‌ها در بیمارستان را کاهش داده استدر پژوهش دیگری نیز، وجود این پرونده‌ها منجر به تشخیص بهتر اختلال‌های مرتبط با رشد در کودکان شده بود.

نسخه‌نویسی الکترونیکی، تعامل پزشک و توزیع‌کننده دارو را کارآمدتر و مؤثرتر می‌کند و پزشکان، بیماران و داروخانه‌ها از مزایای این ابزار بهره‌مند خواهند شدنسخه‌نویسی الکترونیکی خطرات تداخل دارویی را نیز کاهش می‌دهدبرای مثال، یافته‌های یک پژوهش نشان می‌دهد که پس از یک سال استفاده از این فناوری، میزان خطای نسخه‌نویسی از 5.42 به 6.6 در هر صد نسخه کاهش پیدا کرده است. با پیوند الکترونیکی میان پزشک و داروخانه، دیگر لازم نیست در صف تحویل نسخه و دارو بایستید زیرا پیش از اینکه به داروخانه برسید، نسخه شما ثبت‌شده و داروها آماده تحویل به شما خواهد بود. تجربه اکثر بیماران فنلاندی نیز نشان می‌دهد که در زمان مراجعه به داروخانه با مشکلی مواجه نشده‌اند و 95درصد آن‌ها از نسخه‌نویسی الکترونیکی رضایت داشتند. افزایش ایمنی بیمار، کاهش سوءمصرف داروها، تسریع در روند دستیابی به دارو و کم کردن هزینه‌های درمان، از پیامدهای این فرایند الکترونیکی است.

خوشبختانه در کشور ما نیز امکان ثبت نسخ الکترونیکی فراهم شده است و این نسخه‌ها به سادگی قابل ارسال به بیمه‌های پایه مانند تامین‌اجتماعی و بیمه سلامت است.

 

منبع: medario

 

همچنین بخوانید:

سلامت همراه یا سلامت موبایلی چیست؟

پزشکی از راه دور (تله مدیسین) چیست؟ چه مزایایی برای مراجع و درمانگر دارد؟

یک بیمارستان ایدئال چگونه خواهد بود؟

بالا