آشنایی با انواع پزشکی از راه دور

مشاوره‌ی پزشکی

مشاوره‌ی پزشکی، شایعترین روش‌های پزشکی از راه دور است که در آن پزشک عمومی یا متخصص به صورت تلفنی یا از طریق ویدئوکنفرانس، ایمیل، وبسایت و سایر روش‌های ارتباطی اینترنتی با بیمار ارتباط برقرار کرده و به او مشاوره‌ی لازم را میدهد. ارسال مدارک پزشکی نیز به صورت همزمان یا غیر همزمان  اتفاق می‌افتد. رادیولوژی، پاتولوژی و درماتولوژی شایعترین تخصص‌هایی هستند که از پزشکی از راه دور استفاده میکنند.

 

جراحی از راه دور

در دنیای امروز جراحی از راه دور و با استفاده از ابزارهای الکترونیکی امکانپذیر است. این نوع جراحی‌ها نیازمند ربات‌های پیشرفته و تجهیزات ویدئوکنفرانس است و بسیار پرهزینه خواهد بود.

 

آموزش الکترونیک

انواع آموزش‌های پزشکی میتواند به صورت کلاس مجازی انجام می شود. پزشکان می‌توانند از طریق صفحات شخصی در شبکه‌های اجتماعی، ویدئوکنفرانس و از طریق انواع مختلف راه‌های ارتباط شبکه‌ای به آموزش الکترونیکی نکات بهداشتی پیشگیری کننده و درمانی بپردازند و حتی پیگیری بیماران را انجام دهند.

 

مزایای ارتباط الکترونیک با بیمار( پزشکی از راه دور(

  •     بهبود مراقبت از بیمار از طریق ویدئو کنفرانس
  •     مدیریت بحران در بخش سلامت
  •     کنترل بیماریهای مزمن
  •     مدیریت منابع در بخش حمل و نقل

پزشکی از راه دور=استفاده از اطلاعات پزشکی از طریق تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات به منظور مراقبت درمانی با هدف ارتقاء وضعیت سلامت بیمار.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

پزشکی از راه دور یا تله مدیسین چه مزیت هایی برای پزشکان و بیماران دارد؟

یک. دسترسی راحت

دلیل اصلی استفاده مردم از پزشکی از راه دور، راحتی آن است. این در واقع یکی از بزرگترین مزایای تله مدیسین برای پزشکان و بیماران است. هنگامی که مراقبت‌های بهداشتی خود را از طریق برنامه‌های ویدئویی چت دریافت می‌کنید، نیازی به صرف زمان اضافه یا پول برای سفر ندارید. شما به سادگی می‌توانید رایانه خود را روشن کنید یا با گوشی‌های هوشمند خود به راحتی در منزل خود با پزشکتان صحبت کنید. به این ترتیب، مجبور نیستید ساعت‌ها در اتاق انتظار منتظر بمانید.

 

دو. افزایش سودآوری مراقبت‌های بهداشتی

این یکی از مزایای پزشکی تله مدیسین برای پزشکان است. با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها محاسبه شده و در میزان هزینه‌ای که باید پرداخت شود اعمال می‌شود. علاوه بر این، بیماران بیشتری به خدمات مراقبتی سلامت از راه دور جذب می‌شوند و این می‌تواند تعداد مشتریان شما را گسترش دهد. در نتیجه، شما با پزشکی از راه دور پول بیشتری در خواهید آورد. پزشکان همچنین می‌توانند ساعات بیشتری را اضافه کاری انجام دهند، چرا که همواره می‌توانند بر روی رایانه‌های شخصی یا تلفن‌های همراه خود به بیماران رسیدگی کنند. تا زمانی که یک پزشک دارای برنامه‌ای مناسب برای ویدئو کنفرانس (Video Conference) یا وب کنفرانس (Web Conference)باشد، می‌تواند از هر نقطه از روی سیاره زمین کار کند.

با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها به صورت دقیق و به راحتی محاسبه شده و در میزان
هزینه‌ای که باید پراخت شود اعمال می شود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

سه. مراقبت های بهداشتی بهتر

بسیاری از افراد به دلیل درگیری‌هایی که دارد انزجار دارند. پزشکی از راه دور، افراد را تشویق می‌کند که حتی در کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و عوارض بهداشتی و سلامتی نیز از پزشک خود مشورت بگیرند. با این خدمات، مردم بیشتر و مداوم با پزشکان خود در تماس هستند. و به همین دلیل، روش و شیوه زندگی خود را بهبود می‌بخشند. افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند یا به خوردن غذا اعتیاد دارند، تشویق خواهند شد تا با شیوه زندگی سالمتر در ارتباط با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند.

 

چهار. افزایش صداقت بیماران با پزشک

یکی از مزایای غیر منتظره‌ای که پزشکی از راه دور برای پزشکان و بیماران داشته، افزایش صداقت بیماران بوده است. تحقیقات نشان داده‌است که اگر مردم با محیطی که در آن قرار دارند آشناتر باشند، با پزشک خود صادقانه‌تر و راحت‌تر خواهند بود. Telemedicine به طور فیزیکی بیماران را از پزشک جدا می‌کند، و این به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری افزایش می‌دهد. همه اطلاعات و یا سوالاتی که ممکن است شرم‌آور به نظر برسند و موجب خجالت بیمار شوند را می‌توان در یک برنامه ویدئو چت  راحت‌تر پرسید.به این ترتیب، پزشک قادر است شرایط کامل بیمار را درک کند و برای حل مشکل بهتر است.

پنج. دسترسی به پزشکان بیشتر برای بیمار

افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند معمولاً به متخصصان کمتر دسترسی دارند. این به این دلیل است که خدمات بهداشتی در شهرها، شهرستان‌ها و دیگر مراکز شهری متمرکز هستند Telemedicine .اجازه می‌دهد تا افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند به حرفه‌های لازم برای شرایط مختلف دسترسی داشته باشند. بدون خدمات از راه دور
(Distance Service)، چنین افرادی مجبور خواهند شد تا فاصله زیادی را برای دیدن یک پزشک بپیمایند. اگر نیاز داشته باشند که در زمینه‌های خاصی که متخصص در آن کم است، وضعیت حتی بدتر خواهد شد.

Telemedicine همچنین، میزان مراجعه به پزشکان را بهبود داده است. موقعیت جغرافیایی پزشک شما در هنگام مراجعه شما محدودیتی برای او ایجاد نمی‌کند. به سادگی، به این معنی است که شما از دور افتاده ترین مناطق روستایی می‌توانید به بهترین پزشکان جهان دسترسی پیدا کنید.

 

همچنین بخوانید:

پرونده الکترونیک سلامت چگونه می‌تواند مراقبت از بیمار را بهبود بخشد؟

بیمارستانهای هوشمند

نظارت، ارتقاء سلامت و عملکرد عمومی بهداشت

بالا