اینترنت اشیای پزشکی چیست ؟

اینترنت اشیای پزشکی یا IOMT مجموعه ای تجهیزات و لوزام پزشکی است که از طریق اینترنت به شبکه سیستم های سلامت متصل می شوند. لوازم پزشکی مجهز به سیستم وایرلس (WI-FI) امکان برقراری ارتباط M2M )ماشین به ماشین) را می دهد که پایه و اساس اینترنت اشیای پزشکی را تشکیل می دهد. دستگاه های IMOT  از طریق اینترنت به پلتفرم های ابری مانند  Amazon Web Services   که محل ثبت ،آنالیز و ذخیره داده های مورد نیاز است، متصل می شوند صنعت مراقبت و درمان نیز مانند سایر صنعت های در حال تحول عظیم و سازگاری با تکنولوژی های جدید از جمله اینترنت اشیا می باشد .

به طوری که یکی از مهمترین استفاده های اینترنت اشیا در پزشکی معرفی و شناخته شده است.  اغلب شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی برای فعالیت و تولید لوازم مبتنی بر اینترنت اشیا علاقه نشان داده اند به طوری که سال گذشته شرکت فیلیپس یک نوع پوشیدنی را ارائه داد که می توانست برای مراقت از بیمارانی که دارای بیماری های مزمن هستند مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه های IMOT این امکان را به پزشکان و پرستاران می دهد تا بیماران خود را از راه دور(پزشکی از راه دور) تحت نظر داشته باشند. نحوه عمل این دستگاه ها به گونه ای است که علایم حیاتی بیماران را به اطلاعات قابل ذخیره تبدیل کرده و آن را به پایگاه داده ابری می فرستند . در این پایگاه اطلاعات تجزیه و تحلیل شده و پزشک یا پرستار نیز به این اطلاعات دسترسی دارد.

کنترل از راه دور بیمارانی که داری بیماری های مزمن مانند فشار خون یا دیابت هستند.

پوشیدنی های پزشکی که می تواند اطلاعات را از بدن فرد به مراقبان سلامت مخابره کند.

پمپ های تزریق که به داشبورد های آنالیز متصل می شوند و طبق برنامه عمل می کنند.

تخت خواب های بیمارستانی که قابلیت اندازه گیری فشار خون و سایر علایم حیاتی بیمار را دارند.

در  حال حاضر اغلب دستگاه های موبایل مجهز به تکنولوژی near field communication یا NFC و همچنین شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) هستند که می توانند به سیستم های کامپیوتری متصل شوند و این امر پتانسیل های بسیاری را برای IMOT ایجاد کرده است.

ایده  استفاده از IMOT برای مراقبت از بیماران در منزل   telemedicine نامیده می شود.

این امر بیماران  را از مراجعه به پزشک برای سوالات و همچنین  تغییر سیر درمان بی نیاز می کند.

 

منبع: internetofthingsagenda

 

همچنین بخوانید:

سوابق سلامتی من(My Health Record) چیست؟

پرستاری از راه دور

توانبخشی از راه دور با استفاده از واقعیت مجازی

بالا