مراقبت سلامت هوشمند

مراقبت سلامت هوشمند در واقع یکی دیگر از مزایای پیشرفت تکنولوژی و ارتباط است که در راستای بهبود کیفیت مراقبت های سلامتی و بهداشتی به کمک انسان آمده.مراقبت سلامت هوشمند به وسیله تکنولوژی تعیین می شود که به ابزارهای تشخیصی بهتر، درمان بهتر برای بیماران و دستگاه هایی که کیفیت زندگی را برای هر کس بهبود می بخشد تعریف می شود.مفهوم کلیدی  مراقبت سلامت هوشمند شامل خدمات بهداشتی و سلامت، مدیریت رکورد الکترونیکی، هوشمند ساختن خدمات خانگی و وسایل پزشکی هوشمند و اتصالات است.

"eHealth استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای سلامتی است. نمونه هایی از جمله درمان بیماران، انجام تحقیقات، آموزش نیروی کار در سلامت، ردیابی بیماری ها و نظارت بر بهداشت عمومی است.اتحادیه اروپا این تعریف را گسترش می دهد با افزودن اینکه "سلامت الکترونیک" می تواند به وسیله بهبود دسترسی به مراقبت و کیفیت مراقبت و ایجاد بخش کارآمدی بخش سلامت به کل جامعه سودمند باشد.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

mHealth  و eHealth

اصطلاح mHealth کوتاه شده mobile healthاست. از آنجا که هیچ تعریف استانداردی از سلامت وجود ندارد، رصدخانه جهانی سلامت (eHealth) وزارت بهداشت و درمان MHealth  را سلامت پزشکی و عمومی حمایت شده توسط دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های همراه، دستگاه های مانیتورینگ بیمار، دستیاران دیجیتال شخصی (PDAs) و دیگر دستگاه های بی سیم تعریف کرده اند.

تلفن های همراه و دستگاه های دیگر برای حمایت از بیماران و بهبود مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. علاوه بر استفاده روتیین از تلفن های همراه برای برقراری تماس و ارسال پیام های متنی.

با افزایش امید به زندگی، افزایش جمعیت، سلامت هوشمند باید برای مراقبت های بهداشتی سالمندان نیز استفاده شود. زندگی آسوده محیطی، AAL ، یک رویکرد جدید است که هدف آن کمک به افراد مسن تا آنجا که ممکن است.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

IOT  و Smart healthcare

IoT یک امکان برای بهبود مراقبت از بیماران و ارائه دهندگان است. این موضوع میتواند استفاده بهتر از دارایی، درآمد جدید و کاهش هزینه ها را در اختیار بگیرد. علاوه بر این، این پتانسیل را دارد که چگونه مراقبت های بهداشتی را تحویل دهد.

 

مزایای وجود IOT در healthcare

  1. هزیینه های کمتر: استفاده از راه حل های IOT و دستگاه های متصل پزشکی این امکان را به ارایه دهندگان پزشکی میدهد که نظارت بیماران در زمان واقعی انجام گیرد. این بدان معنی است که بازدیدکننده های کمتر غیر ضروری برای پزشک و اقامت کمتر در بیمارستان و پذیرش به دلیل جمع آوری و مدیریت کارآمدتر.
  2. تجربه  بهتر بیمار: در حالیکه در بستر اینترنت موضوعات مرتبط با سیستم مراقبت های بهداشتی به یکدیگر متصل می شوند، بیماران بیشتر در معرض درمان خود قرار می گیرند، و پزشکان دقت تشخیص را بهبود می دهند از آنجا که همه اطلاعات لازم بیمار را در دست دارند.
  3. مدیریت بهتر داروها : راه حل های IOT به کارمندان بیمارستان اجازه می دهد تا زمان کمتری برای جستجوی دارو، ردیابی دارو و پیگیری اقدامات بهداشتی در بیمارستان ها و جلوگیری از آلودگی های بیمارستانی به طور مؤثر انجام دهند. راهکارهای نظارت بر سلامت IoT به بیماران کمک می کند تا برنامه های درمان خود و پزشکان را پیگیری کنند تا رعایت مقررات را انجام دهند.
  4. کاهش خطاها و ضایعات: استفاده از IoT برای جمع آوری داده ها و اتوماسیون کار یک راه عالی برای کاهش ضایعات (مانند آزمایش های غیر ضروری و تصویربرداری گران)، کاهش هزینه های سیستم و به حداقل رساندن اشتباهات (به ویژه در مورد عوامل انسانی) است.
  5. نتایج بهبود یافته: راه حل های مراقبت های بهداشتی که از طریق محاسبات ابر متصل می شوند و از داده های بزرگ استفاده می کنند، می تواند مراقبین را با توانایی دسترسی به داده های زمان واقعی که می تواند برای تصمیم گیری آگاهانه و ارائه درمان های مبتنی بر شواهد استفاده شود، فراهم کند.

 

منبع: wiki.iotfig

 

همچنین بخوانید:

فواید ویزیت از راه دور

کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی از راه دور

تفاوت تله ویزیت با پزشکی از راه دور چیست؟

بالا