مروری بر مزایای تله ویزیت

تله ویزیت ، فرایند مشاوره ای است که مراجع و مشاور به جای ارتباط حضوری و رو در رو با یکدیگر، از راه های جایگزین برای برقرای ارتباط استفاده می کنند و فرایند مشاوره و درمان به صورت غیر حضوری انجام می شود.درمان الکترونیک، درمان از راه دور، وب تراپی و درمان اینترنتی از جمله نام های دیگر تله ویزیت  و غیر حضوری است.

برای بسیاری از مردم مراجعه حضوری به دکتر به دلایلی امکان پذیر نمی باشد و بر همین اساس آنها راه جایگزین را برای رفع و رجوع مشکل خود انتخاب می کنند. در حالت کلی سوای از فواید تله ویزیت  و پزشک خانواده تعداد کسانی که از این امکانات بهره می برند نه تنها کم نیستند، بلکه روز به روز بر تعداد آنها به واسطه ی مزیت های گوناگونی که دارد افزوده می شود.

 

مزایای مشاوره آنلاین

بحث در مورد مزایا و مضرات مشاوره آنلاین در مقایسه با مشاوره حضوری بسیار زیاد است.

 مشاوره آنلاین به وضوح برخی از امکانات منحصر به فرد را برای مشتری و درمانگران ایجاد می کند. به این ترتیب، هم درمانگر و هم افرادی که مایل به انجام چنین خدماتی هستند باید از مزایا و محدودیت های این سبک روش درمانی مطلع شوند.

 

دسترسی آسان

مشاوره آنلاین برای همه افرادی که دوست دارند از آن استفاده کنند به راحتی قابل دسترسی است. درمان آنلاین محدودیت های جغرافیایی را از بین می برد. به عنوان مثال، افرادی که در مناطق روستایی یا دورافتاده ای زندگی می کنند و از خدمات مشاوره ای مناسب محروم هستند می توانند به راحتی از مشاوره آنلاین بهره مند شوند. یا افرادی که معلولیت جسمی (دارای نقص بینایی و شنوایی) دارند و نمی توانند از منزل خارج شوند و از مشاروه حضوری استفاده کنند به راحتی می توانند از این خدمات بهره ببرند. همچنین نشان داده است كه  مشاوره آنلاین در تشویق كودكان و نوجوانان برای استفاده از درمان بسیار مؤثر است چون برای این دسته از افراد کار با اینترنت جالب تر و راحت تر است.

 

استفاده راحت

درمان آنلاین راحت است. هم درمانگر و هم مشتری می توانند یک زمانی را برای مشاوره در نظر بگیرند و زمانی را مشخص کنند و محدودیت زمانی ندارد. این روش درمانی دردسر نوبت گرفتن در مشاوره های حضوری را ندارد. درمان آنلاین برای افرادی که از صحبت کردن رو در رو با کسی درمورد مشکلات خود ناراحت می شوند و یا از هراس اجتماعی، آگورافوبیا یا اختلالات اضطرابی رنج می برند بسیار مفید است.

 

کاهش هزینه مالی

نشان داده شده است كه  مشاوره آنلاین، هم برای درمانگر و هم برای مشتری از نظر اقتصادی با ضرفه تر است. به خصوص برای آن دسته از درمانگرانی که تمایلی ندارند یا قادر به اجاره فضای تجاری نیستند و از این طریق هزینه های اضافی دارایی، رفت و آمد و مدیریت در مقایسه با خدمات مشاوره حضوری کمتر می شود. هزینه مشاوره آنلاین به شرایط فرد بستگی دارد، اما به طور کلی هزینه آن از مشاوره حضوری کمتر است. اولین موضوعی که هزینه این مشاوره را کاهش می دهد، حذف کردن هزینه رفت و آمد به مطب است.

 

حذف ننگ اجتماعی

مشاوره آنلاین همچنین می تواند ننگ اجتماعی مربوط به استفاده از مشاروه حضوری را از بین ببرد. چون برای برخی افراد استفاده از مشاروه حضوری سخت است و حتی ممکن است اطرافیان آن ها این کار را یک ننگ بدانند. مشاوره آنلاین این مشکل را بدون مراجعه فرد به مراکز مشاوره و محرمانه بودن جلسات درمانی حل کرده است. مشاوره می تواند در خانه خود فرد و از طریق کامپیوتر و یا گوشی همراه و با استفاده از اینترنت صورت بگیرد.

 علاوه بر آن مشاوره آنلاین مشکلاتی مانند انتظار کشیدن برای نوبت گیری در مشاوره حضوری را برطرف کرده است. به همین دلیل، مشاوره آنلاین بطور واضح به مشتری درجه ای از گمنام بودن را می دهد که ممکن است چنین ننگ های اجتماعی را کاهش دهد.

 

ناشناس بودن

بسیاری از زوجین هنگام صحبت با مشاور خود و بحث در مورد مشکلاتشان کمی خجالتی هستند. فقدان تماس چهره به چهره در مشاوره آنلاین باعث می شود که مشتری بدون دغدغه تعصبی مانند جنسیت، سن و یا ظاهری جسمی خیلی راحت با درمانگر خود ارتباط برقرار کند. این حسن می تواند حتی منجر به افزایش سطح صداقت و در نتیجه اعتماد بیشتر مراجعه کننده شود.

 

صرف وقت کمتر

مشاوره آنلاین وقت کمتری را صرف می کند و نسبت به مشاوره حضوری فوری تر برگزار می شوند و با کاهش زمان رفت و برگشت به جلسات زمانی در صرف وقت به مراجعه کننده کمک می کند.

 

سهولت مکان

یکی دیگر از مزایای بارز مشاوره آنلاین این است که شما مجبور نیستید هر هفته یا هر ماه به مکان های دوردست و مرکز مشاور خود مراجعه کنید با مشاوره آنلاین به راحتی می توانید با مشاور خود تماس بگیرید.

 

کاربرد راحت برای شاغلین

بسیاری از افرادی که به دنبال مشاوره هستند به دلیل داشتن برنامه های شلوغ و عدم وقت آزاد به دنبال درمان خود نیستند و از مشاوره صرف نظر می کنند. اما مشاوره آنلاین این مشکل را برطرف کرده و مراجعه کننده می تواند ساعت مشاوره را خودش مشخص کند که این موضوع استفاده از مشاوره را برای زنان و مردان شاغل راحت تر می کند.

 

راه های مختلف برای برقراری ارتباط

بیشتر ارتباطات از طریق اینترنت بصورت کتبی انجام می شود. مشاوره آنلاین، که در آن نحوه ارتباط اغلب از طریق نوشتن و چت انجام می شود، به مشتری و درمانگر این امکان را می دهد که به ارتباط خود توجه زیادی داشته باشند و قبل از بیان، درباره افکار و احساسات خود فکر کنند. بنابراین این نوع مشاوره می تواند یک راه ارتباطی مناسب برای آن دسته از مشتریانی باشد که در بیان احساسات و کلمات خود مشکل دارند. همچنین ممکن است مشتری ها در این محیط بتوانند ارتباط بهتری برقرار کنند زیرا تحت تأثیر علائم غیر کلامی درمانگر قرار نمی گیرند.

تحقیقات نشان می دهد نوشتن در مواقع پریشانی به ویژه برای مراجعین بسیار مفید است زیرا نوشتن در چت های مشاوره ای یک راه اساسی برای بهبود احساسات می باشدبا توجه به اینکه مشاوره آنلاین نوعی تعاملی از نوشتن درمانی است می تواند در ترغیب مشتری برای ابراز احساسات خود کاملاً مؤثر باشد. حتی مشاوره آنلاین به مراجعه کننده این امکان را می دهدکه سوابق چت های متنی، صوتی و ویدئویی خود را نگه دارد و روند ارزیابی و پیشرفت مراحل درمانی خود را بررسی کند.

 

راجع به چه مشکلاتی می توانیم به صورت مشاوره آنلاین با متخصصین صحبت کنیم؟

شاید این سوال بسیاری از ما باشد که چه زمانی می توانیم از تله ویزیت  بهره مند شویم؛ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، ما جهت تله ویزیت  با هر پزشک و در هر تخصصی نیاز به شرایط خاص نداریم، حتما برای هر یک از ما این مسئله پیش آمده است که برای یک پرسش کوتاه در خصوص بیماری، نحوه و میزان مصرف دارو، علائمی که نیاز به مشاوره جهت تشخیص بیماری دارد و یا حتی نشان دادن یک برگه آزمایش ساعت ها در مطب پزشک معطل مانده باشیم. در حقیقت مشاوره آنلاین امکانی را برای ما فراهم می سازد تا جز در موارد واقعا ضروری نیازی به حضور در مطب پزشک نداشته باشیم، بنابراین می توان گفت برای هر نوع مشکلی می توان از این سبک مشاوره استفاده کرد.

 

چه کسانی به تله ویزیت  نیاز دارند؟

بسیار پیش آمده است که دچار بیماری یا شرایطی شده ایم و از صحبت کردن حضوری در خصوص مشکلمان با پزشک دچار خجالت شده باشیم، مشکلاتی نظیر اختلال در روابط زناشویی، اختلالات دستگاه تناسلی، حتی در مواردی حادتر مثلا احتمال ابتلا به ایدز و بیماری های مقاربتی و یا حتی مشکلات روانی و عاطفی که از بازگو کردن آنها در حضور دیگران معذوریم، در تمام این موارد ذکر شده می توان با آسودگی خیال از ناشناس ماندن و قضاوت شدن، از تله ویزیت  پزشکی در حوزه تخصصی مورد نظر بهره مند شویم.

گاهی دسترسی به یک پزشک متخصص با تجربه برای ما امکان پذیر نیست، یا مثلا برخی از ما که در مناطق محروم دور از شهرهای بزرگ زندگی می کنیم، خانم های باردار یا مادران تازه زایمان کرده که امکان خروج از منزل به سختی برای مان فراهم می شود، سالمندان، معلولین، افراد افسرده و صدها نمونه دیگر از ما که مشکل داریم اما توان مالی یا امکان صرف وقت کافی برای حل مشکل پزشکی و بهداشتی خود نداریم، در هر زمینه ای که دچار مشکل یا بیماری هستیم، می توانیم با متخصصین آن حوزه به صورت آنلاین مشورت کرده و به بیان مشکل خود بپردازیم.

یکی از شرایطی که لزوم استفاده از تله ویزیت  را بیش از هر زمان به رخ کشید، روزهای قرنطینه و شیوع کرونا بود، برای آن دسته از ما که در این دوران دچار مشکل و بیماری بودیم و یا احساس می کردیم ممکن است به بیماری مبتلا شده باشیم و نیاز به ویزیت با پزشک داشتیم، اما شرایط اجازه حضور در مراکز شلوغی چون درمانگاه ها و اورژانس های مراکز پزشکی نمی داد، بیش از دیگران به لزوم یک مرجع جامع برای دریافت تله ویزیت  و غیر حضوری را درک کردیم.

 

مشاوره الکترونیک پزشک با بیماران

نرم افزار تله ویزیت  پزشکی به‌دلیل قابلیت تمام الکترونیک خود علاوه بر ایجاد ارتباط موثر میان پزشک و بیمار، قادر است تا بزرگترین بانک اطلاعات پزشکی بیماران را در زیردسته‌‌های مختلف هر تخصص برای شما ذخیره‌سازی کند. در این سیستم به هر بیمار یک کد رهگیری اختصاص داده می‌شود. هر زمان که پزشک سوال کاربر را پاسخ دهد از طریق چندین راه ارتباطی به او اطلاع داده می‌شود. علاوه بر این، با توجه به زمان محدود پزشکان عزیز و راحتی بیماران، امکان ارسال پاسخ سوالات به‌صورت صوتی برای کاربران نیز  وجود دارد. همچنین با استفاده از کدنویسی‌های حرفه‌ای، این نرم افزار قابلیت تبدیل شدن به یک ابزار قابل توجه در بهبود سئو وب سایت شما و افزایش ترافیک آن را دارد.

 

همچنین بخوانید:

مروری بر رایانش ابری در حوزه پزشکی

مروری بر سلامت همراه

مروری بر فناوری اطلاعات سلامت

بالا