پزشکی از راه دور یا تله مدیسین چه مزیت هایی برای پزشکان و بیماران دارد؟

آیا پزشکی از راه دور مناسب شماست؟ برای پاسخ صحیح به این سوال ، باید ابتدا درک کنید که پزشکی از راه دور چیست.

Telemedicine ، تبادل اطلاعات پزشکی از یک سایت به سایت دیگر از طریق ارتباطات الکترونیکی است. این کار به منظور بهبود سلامت فرد انجام می شود.

بقای پزشکی از راه دور بیش از 40 سال است که ابتدا از یک منطقه به کل جهان به سرعت در حال رشد است. ملاقات با پزشکان و متخصصان مراقبت های اولیه بسیار دشوار است. انتظار در اتاق انتظارمی تواند بسیار طولانی باشد و حتی مراجعه شما به صورت حضوری یک قرار ملاقات سریع و جامع را تضمین نمی کند. پزشکی از راه دور می تواند به شما و پزشک  شما کمک کند تا ویزیت کارآمد تری داشته باشید.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

گزینه های پزشکی از راه دور

بسته به نوع ارائه دهنده خدمات درمانی شما ،پزشکی از راه دور میتواند به شما کمک کند. پزشک شما می تواند تصاویر تشخیصی مانند اشعه ایکس و سوابق پزشکی شما را به متخصص از راه دور، ارسال کند تا آنها را بررسی کند. متخصص از راه دور ممکن است اطلاعات کافی برای تشخیص و حتی ایجاد یک برنامه درمانی مناسب داشته باشد. در غیر این صورت ، آنها می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شما یا پزشک شما تماس بگیرند. سپس همگی می توانید در مورد بهترین برنامه درمانی تصمیم بگیرید.

برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی دارای سیستم نظارت از راه دور بیمار هستند. این سیستم های از راه دور دائماً تفسیر داده ها را به سایر سازمان های بهداشتی جمع آوری و ارسال می کنند. این یک گام مهم در زمینه پزشکی از راه دور است زیرا حتی اگر در خانه خود باشید ، می توانید به راحتی آخرین اطلاعات بهداشتی خود را به پزشک خود برسانید. یک پرستار می تواند بیاید ، تمام تجهیزات موجود در خانه شما را تنظیم کند ، آزمایش های لازم را انجام دهد و داده ها را قبل از پایان کار به پزشک منتقل کند.

Telemedicine برای پزشکان و افرادی که به دنبال معالجه پزشکی هستند ، در هنگام تشخیص و درمان بسیار مناسب است. همچنین می تواند یک سیستم پشتیبانی عالی باشد. شما می توانید از آن برای کسب اطلاعات پزشکی و بهداشتی معتبر،از اینترنت استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر شما یا یک عزیز در حال مبارزه با سرطان هستید ، می توانید از طریق لینک  معتبر، اطلاعاتی به دست آورده و در گروه های بحث و گفتگوی همسالان آنلاین شرکت کنید.

گروه های بحث و گفتگوی همسالان آنلاین ، نه تنها اطلاعات مفیدی را ارائه می دهند ، بلکه مهمتر از همه ، پشتیبانی می کنند. ملاقات با افراد دیگر که همان فعالیتی  را انجام می دهند که شما انجام میدهید، به شما کمک می کنند احساس تنهایی کمتری کنید و می تواند دلگرم کننده و آرامش بخش باشد.

حتی پزشکان مجبورند هر از گاهی ویزیت های حضوری خود را کاهش دهند  و به پزشکی از راه دور بپیوندند. پزشکان و دیگر متخصصان پزشکی می توانند بدون ترک دفتر خود ، به سخنرانی ها گوش دهند و از جدیدترین فناوری ها استفاده کنند.

این نوع فناوری از راه دور حتی برای مسئولان بهداشت و درمان که داوطلب در نقاط دوردست هستند یا در حال حاضر در ارتش خدمت می کنند از اهمیت بیشتری برخوردار است. امکانات پزشکی همیشه در این نزدیکی نیست. دریافت معالجه یا اطلاعات تقریباً غیرممکن است. پزشکی از راه دور می تواند به نجات جان شما کمک کند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

مزیت های پزشکی از راه دور برای بیماران و پزشکان

یک. دسترسی راحت

دلیل اصلی استفاده مردم از پزشکی از راه دور، راحتی آن است. این در واقع یکی از بزرگترین مزایای تله مدیسین برای پزشکان و بیماران است. هنگامی که مراقبت‌های بهداشتی خود را از طریق برنامه‌های ویدئویی چت دریافت می‌کنید، نیازی به صرف زمان اضافه یا پول برای سفر ندارید. شما به سادگی می‌توانید رایانه خود را روشن کنید یا با گوشی‌های هوشمند خود به راحتی در منزل خود با پزشکتان صحبت کنید. به این ترتیب، مجبور نیستید ساعت‌ها در اتاق انتظار منتظر بمانید.

 

دو. افزایش سودآوری مراقبت‌های بهداشتی

این یکی از مزایای پزشکی تله مدیسین برای پزشکان است. با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها محاسبه شده و در میزان هزینه‌ای که باید پرداخت شود اعمال می‌شود. علاوه بر این، بیماران بیشتری به خدمات مراقبتی سلامت از راه دور جذب می‌شوند و این می‌تواند تعداد مشتریان شما را گسترش دهد. در نتیجه، شما با پزشکی از راه دور پول بیشتری در خواهید آورد. پزشکان همچنین می‌توانند ساعات بیشتری را اضافه کاری انجام دهند، چرا که همواره می‌توانند بر روی رایانه‌های شخصی یا تلفن‌های همراه خود به بیماران رسیدگی کنند. تا زمانی که یک پزشک دارای برنامه‌ای مناسب برای ویدئو کنفرانس (Video Conference) یا وب کنفرانس (Web Conference)باشد، می‌تواند از هر نقطه از روی سیاره زمین کار کند.

با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها به صورت دقیق و به راحتی محاسبه شده و در میزان
هزینه‌ای که باید پراخت شود اعمال می شود.

 

سه. مراقبت های بهداشتی بهتر

بسیاری از افراد به دلیل درگیری‌هایی که دارد انزجار دارند. پزشکی از راه دور، افراد را تشویق می‌کند که حتی در کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و عوارض بهداشتی و سلامتی نیز از پزشک خود مشورت بگیرند. با این خدمات، مردم بیشتر و مداوم با پزشکان خود در تماس هستند. و به همین دلیل، روش و شیوه زندگی خود را بهبود می‌بخشند. افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند یا به خوردن غذا اعتیاد دارند، تشویق خواهند شد تا با شیوه زندگی سالمتر در ارتباط با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند.

 

چهار. افزایش صداقت بیماران با پزشک

یکی از مزایای غیر منتظره‌ای که پزشکی از راه دور برای پزشکان و بیماران داشته، افزایش صداقت بیماران بوده است. تحقیقات نشان داده‌است که اگر مردم با محیطی که در آن قرار دارند آشناتر باشند، با پزشک خود صادقانه‌تر و راحت‌تر خواهند بود. Telemedicine به طور فیزیکی بیماران را از پزشک جدا می‌کند، و این به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری افزایش می‌دهد. همه اطلاعات و یا سوالاتی که ممکن است شرم‌آور به نظر برسند و موجب خجالت بیمار شوند را می‌توان در یک برنامه ویدئو چت  راحت‌تر پرسید.

به این ترتیب، پزشک قادر است شرایط کامل بیمار را درک کند و برای حل مشکل بهتر است.

 

پنج. دسترسی به پزشکان بیشتر برای بیمار

افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند معمولاً به متخصصان کمتر دسترسی دارند. این به این دلیل است که خدمات بهداشتی در شهرها، شهرستان‌ها و دیگر مراکز شهری متمرکز هستند Telemedicine .اجازه می‌دهد تا افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند به حرفه‌های لازم برای شرایط مختلف دسترسی داشته باشند. بدون خدمات از راه دور
(Distance Service)، چنین افرادی مجبور خواهند شد تا فاصله زیادی را برای دیدن یک پزشک بپیمایند. اگر نیاز داشته باشند که در زمینه‌های خاصی که متخصص در آن کم است، وضعیت حتی بدتر خواهد شد.

Telemedicine همچنین، میزان مراجعه به پزشکان را بهبود داده است. موقعیت جغرافیایی پزشک شما در هنگام مراجعه شما محدودیتی برای او ایجاد نمی‌کند. به سادگی، به این معنی است که شما از دور افتاده ترین مناطق روستایی می‌توانید به بهترین پزشکان جهان دسترسی پیدا کنید.

 

همچنین بخوانید:

آشنایی با مفهوم سلامت دیجیتال

هوش مصنوعی و پیشرفت سلامت

متاورس و دنیای پزشکی

بالا