ارسال نمونه های پزشکی توسط پهپاد، راهکاری مفید برای گسترش خدمات امدادی

سال گذشته سازمان پست بین المللی سوئیس با شرکت Matternet آمریکا قراردادی امضا کرد تا به توسعه پهپادهای حمل جنس پرداخته و طی پنج سال آینده آنها را به مرحله عملیاتی گسترده برساند.

رویکرد اصلی این قرارداد ارسال نمونه های خون و سایر موارد حیاتی انسان از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر است؛ اقدامی بسیار مفید و بشردوستانه که می تواند به نوعی الگویی مناسب برای فعالیت های غیرتجاری پهپادهای سراسر جهان باشد.حالا مجوز رسمی انجام این فرآیندهای پروازی از سوی سازمان هواپیمایی کشور سوئیس صادر شده و از این پس پهپادهای Matternet می توانند کاملاً آزادانه و به هر تعداد دلخواهی، نمونه های مورد نظر را بین دو بیمارستان شهر «لوگانو» ردوبدل کنند.

همانطور که می دانید اغلب جنبه های استفاده از پرنده های هدایت پذیر به استفاده تجاری، تبلیغاتی، حمل کالای خریداری شده توسط مصرف کننده و بعضاً نیز تفریحاتی محصور می شود. ولی بهره مندی از آنها برای تسریع فعالیت های حیاتی پزشکی را می توان گامی موثر برای این صنعت دانست.

استفاده از پهپادها برای موارد پزشکی و امدادی می تواند جان صدها نفر را نجات دهد

ارسال به موقع نمونه های حیاتی مانند خون مورد نیاز بیماران شاید روزی به نجات جان صدها نفر کمک کند؛ پهپادها ابزاری هستند که از پتانسیل بالایی برای همراهی با نیروهای امدادی و سازمان های جهانی هلال احمر و صلیب سرخ برخوردارند و تردیدی نیست که می توانند تاثیر بسزایی در خدمات رسانی به مناطق محروم یا آسیب دیده داشته باشند.

گفتنی است پرنده های هدایت پذیر کالیفرنیایی برای حمل کالاهایی با حداکثر وزن 2 کیلوگرم طراحی شده اند و می توانند هر بار تا مسافت 20 کیلومتر را با حداکثر سرعت 36 کیلومتر بر ساعت طی نمایند. چتر نجاتی نیز برای هرکدام از آنها تدارک دیده شده تا در صورت بروز مشکلی، به نمونه های پزشکی آسیبی وارد نشود.

با همه این تفاسیر و صدور مجوز بدیهی به نظر می رسد که مدیران اداره پست سوئیس به راه اندازی نهایی این پروژه، زودتر از زمان مقرر فکر می کنند و حالا خبر می رسد تبادل نمونه ها بین بیمارستان های کشور در سال 2018 نهایی خواهد شد و احتمالاً این پروژه در آینده در وسعت بین المللی گسترش یابد.

 

بالا