گوشی طبی دیجیتال : پلی میان سنت و نوآوری

گوشی طبی از دیرباز نماد حرفه‌ی پزشکی بوده و هنوز نقش پررنگی در پزشکی امروز دارد. با این تفاوت که گوشی طبی به مرور زمان به روز شده و هم‌اکنون نسخه‌ی دیجیتال آن توسعه یافته است. در این مقاله مروری بر گوشی طبی دیجیتال داریم. این نوع گوشی ها به پزشک امکان می‌دهد پس از گوش دادن به صدای قلب و یا ریه نتایج آن را در عرض چند ثانیه به صورت دیجیتال داشته باشد.

گوشی طبی به انگلیسی stethoscope گفته می‌شود. واژه‌ی یونانی (stetho)  به معنی قفسه‌ی سینه است. زمانی‌که گوشی طبی توسط یک پزشک فرانسوی ابداع شد پزشکان دیگر تمایلی به استفاده از آن به عنوان ابزاری برای گوش دادن به صدای قلب نداشتند. مدت زیادی طول کشید تا جامعه‌ی پزشکی استفاده از گوشی طبی را پذیرفت.

هنگامی‌که درباره فناوری‌های دیجیتال حوزه‌ی سلامت صحبت می‌کنیم پزشکان امروزی نیز به راحتی این ابزارهای نوآورانه را نمی‌پذیرند. دلیل آن‌ها تفاوت چشمگیر فناوری‌های امروزی با روش‌های رایج پزشکی است. بنابراین می‌توان گوشی طبی دیجیتال را پلی میان سنت و نوآوری بدانیم. پزشکان از گوشی طبی در طول تاریخ تا امروز استفاده می‌کردند و با آن آشنایی کامل دارند. گوشی طبی دیجیتال می‌تواند سلامت دیجیتال را به ابزار مورد قبول پزشکان یعنی گوشی طبی پیوند دهد. با این ابزار جدید تنها با فشار یک کلید، داده‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کنید و یا برعکس.این گجت از استاندارد حفاظت از اطلاعات سلامتی شخصی بیماران (HIPAA) برخوردار است به این معنا که با اطلاعات بیمار طبق استانداردهای وضع شده در HIPAA رفتار می‌شود. گوشی طبی دیجیتال  قابل تا شدن است و پزشک می‌تواند آن را در جیب خود قرار دهد.

این گوشی اندازه‌گیری‌ها را به صورت هوشمند انجام می‌دهد. صدای قلب و یا ریه را ثبت می‌کند. در حالت دیجیتال، صدا را تا 40 برابر تقویت و نویز آن را حذف می‌کند. سطح سیگنال در هفت حالت مختلف قابل تقویت کردن است. برنامه‌ی کاربردی این گوشی طبی صداهای S1 و S2 قلب را به صورت شکل موج نمایش می‌دهد. گوشی طبی به صورت بیسیم و از طریق ارتباط بلوتوث به برنامه‌ی کاربردی گوشی‌های هوشمند متصل می‌شود. اطلاعات برنامه را می‌توان با پزشکان دیگر به اشتراک گذاشت. این گوشی با باتری کار می‌کند که به ازای هر بار شارژ 9 ساعت کار می‌کند. سه نسخه از این گوشی طبی موجود است. نسخهی شخصی که شامل گوشی طبی و برنامه‌ی کاربردی رایگان است. نسخه‌ی برای کاربرد پزشکی از راه دور طراحی شده است. همچنین گوشی طبی دیجیتال می‌تواند برای پزشکی از راه دور یا ابزار آموزش پزشکی استفاده شود.

تصور کنید بیمار و پزشک در دو شهر متفاوت باشند. صدای قلب بیمار توسط گوشی طبی دیجیتال ثبت می‌شود و به صورت همزمان پزشک صدای قلب بیمار را در شهر دیگر بشنود.

بالا