آشنایی با مراقبت سلامت از راه دور

اصطلاح telehealth شامل طیف گسترده ای از فن آوری ها و خدمات برای ارائه مراقبت از بیمار و بهبود کل سیستم تحویل سلامت است. به صورت کلی عبارت telehealth با telemedicine متفاوت است در حالی که پزشکی تله مدیسین به طور خاص به خدمات بالینی از راه دور اشاره می کند اما سلامت از راه دور می تواند به خدمات غیر بالینی  از قبیل آموزش ارائه دهنده، جلسات اداری و ادامه تحصیلات پزشکی علاوه بر خدمات بالینی مرتبط شود.طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، سلامت از راه دور شامل موارد زیر است: نظارت، ارتقاء سلامت و عملکرد عمومی بهداشت.

پزشکی از راه دور شامل استفاده از ارتباطات الکترونیکی و نرم افزاری برای ارائه خدمات بالینی به بیماران بدون بازدید شخصی است.تکنولوژی تله مدیسین اغلب برای برای معاینه وضعیت سلامت بیمار، مدیریت بیماری های مزمن، مدیریت دارو، مشاوره تخصصی و تعدادی از خدمات بالینی دیگر که می تواند از راه دور از طریق ویدیو و اتصالات صوتی امن ارائه شود، استفاده می شود.

بهداشت و درمان با گذشت زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است ، که با هر پیشرفت پزشکی و فناوری سازگار است. امروزه با توجه به سوابق الکترونیک سلامت ، هوش مصنوعی و دستگاههای پوشیدنی برای نیازهای بهداشتی ، پزشکی همچنان پیشرفت می کند.

پزشکی مدرن همچنان در حال پیشرفت به یک روش ایمن تر و راحت تر با فناوری در راس است. درست مانند سایر صنایع ، مراقبت های بهداشتی نیز با بهره گیری از پیشرفت های فن آوری برای خدمت بهتر به بیماران خود و اجرای امکاناتشان وارد اقتصاد دیجیتال شده است. به این حالت مراقبت سلامت از راه دور گفته می شود و همانطور که می دانیم مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهد.

مراقبت سلامت از راه دور شامل استفاده از ارتباطات از راه دور و فناوری مجازی برای ارائه خدمات درمانی در خارج از مراکز درمانی سنتی است. مراقبت سلامت از راه دور ، که فقط به وسایل ارتباطی نیاز دارد ، اساسی ترین عنصر eHealth" "است که از طیف گسترده تری از فناوری های اطلاعات و ارتباطات (ICT) استفاده می کند.

نمونه های مراقبت سلامت از راه دور شامل مراقبت های بهداشتی مجازی در خانه است ، این در حالی است که بیمارانی که دارای بیماری مزمن هستند یا افراد مسن زمانی که در خانه هستند ، در مراحل خاصی راهنما ی های درمانی خود را دریافت کنند. Telehealth همچنین کارمندان مراقبت های بهداشتی را در مناطق دور افتاده، در زمینه دریافت راهنمایی از متخصصان در نقاط دیگر در تشخیص ، مراقبت و مراجعه بیماران یاری میکند. آموزش گاهی می تواند از طریق برنامه های تلفنی و یا با تكنولوژی های مرتبط از جمله eHealth كه از كامپیوترهای كوچك و اینترنت استفاده می كنند نیز انجام شود.

طرح های بهداشتی و درمانی که به خوبی طراحی شده اند، می توانند دسترسی و نتایج مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشند ، به خصوص برای درمان بیماری های مزمن و برای گروه های آسیب پذیر. آنها نه تنها تقاضا برای تسهیلات شلوغ را کاهش می دهند ، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند و بخش بهداشتی را نیز مقاوم تر می کنند.

از آنجا که درمان از راه دور ، تعداد مراجعه به مراکز خدمات بهداشتی را کاهش می دهد ، انتشار آلاینده های مرتبط با حمل و نقل و انتشار آلاینده های مربوط به نیازهای عملیاتی را نیز کاهش می دهد. بعلاوه ، با کاهش همزمان مصالح ساختمانی ، مصرف انرژی و مصرف آب ، ضایعات و تأثیرات کلی بر محیط زیست نیز کاهش می یابد.نتیجه این عمل تقاضای فضای کمتر ، منجر به ایجاد تأسیسات بهداشتی کوچکتر میشود.

در زیر چند نمونه از چگونگی استفاده از Telehealth آورده شده است:

-پورتال بیمار

-ویزیت های مجازی

-دستگاه های پوشیدنی که امکان نظارت از راه دور را دارند

-ردیابی اطلاعات بهداشتی در یک برنامه بهداشت شخصی

 

Telehealth - مراقبت های بهداشتی را پشتیبانی و ارتقا می بخشد ، و بیماران را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و منابعی که برای کنترل سلامت خود لازم دارند ، ارتباط می دهد. همچنین از تداوم مراقبت پشتیبانی می کند و به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا به بیماران خود بهتر خدمت کنند.

 

مراقبت سلامت از راه دور برای بیماران و ارائه دهندگان چگونه است؟

Telehealth این توانایی را دارد که واقعاً بتواند مراقبت های بهداشتی را متوقف کند ، همانطور که ما می دانیم - و اثرات آن در برخی از زمینه های پزشکی ، مانند روانپزشکی در حال انجام است.همچنین می تواند برای بیماران دارای شرایطی مانند اختلالات اضطرابی فایده ای داشته باشد که می تواند سفر به مطب را دشوار کند. ویزیت های مجازی می توانند در این سناریوها خدمات بهتری به بیماران ارائه دهند.

همچنین مراقبت سلامت از راه دور با دستیابی هر چه بیشتر این بیماران ، مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهد. Telehealth موانعی را که ممکن است از کمک به بیماران جلوگیری کند ، برطرف می کند. این محدودیت های جغرافیایی ، زمان ، وسیله مالی یا صرف مراقبت از کودک ، محدودیت های زیادی وجود دارد که مردم را از معالجه دور می کند. Telehealth می تواند این امر را تغییر دهد و برای برخی از جمعیت می تواند به ویژه تأثیرگذار باشد.

مراقبت سلامت از راه دور، دسترسی به مراقبت ها به ویژه برای جمعیت های فقیر و روستایی افزایش می یابد.از Telehealth نه تنها بیماران بلکه سازمان های بهداشتی و درمانی نیز سود می برد. به عنوان مثال ، Telehealth می تواند بهره وری ارائه دهندگان را افزایش دهد. زمان چرخه قرار ملاقات با تله مدیسین به مراتب سریعترمیشود، زیرا زمان گردش بین بیماران حداقل است.

علاوه بر این ، سلامت از راه دور می تواند باعث شود که متخصصان مراقبت های بهداشتی بهتر بتوانند در خارج از ساعات کاری معمولی به بیماران خدمت کنند. پزشکی از راه دور می تواند به پزشکان اجازه دهد تا قرار ملاقات ها را بدون پرستار و پرسنل بالینی انجام دهند ، که هم هزینه های سربار را کاهش می دهد و هم برای قرارهای بعد از ساعت امکان پذیر است.

 

همچنین بخوانید:

آشنایی با کلان داده و کاربرد آن در تله مدیسین

تاثیر اینترنت اشیا در گسترش تله مدیسین

مروری بر تله پاتولوژی یا آسیب‌شناسی از راه دور

 
بالا