هدف از پیدایش مراقبت سلامت از راه دور

مراقبت سلامت از راه دور شامل استفاده از ارتباطات از راه دور و فناوری مجازی برای ارائه خدمات درمانی در خارج از مراکز درمانی سنتی است. مراقبت سلامت از راه دور ، که فقط به وسایل ارتباطی نیاز دارد ، اساسی ترین عنصر eHealth" "است که از طیف گسترده تری از فناوری های اطلاعات و ارتباطات (ICT) استفاده می کند.

نمونه های مراقبت سلامت از راه دور شامل مراقبت های بهداشتی مجازی در خانه است ، این در حالی است که بیمارانی که دارای بیماری مزمن هستند یا افراد مسن زمانی که در خانه هستند ، در مراحل خاصی راهنما ی های درمانی خود را دریافت کنند. Telehealth همچنین کارمندان مراقبت های بهداشتی را در مناطق دور افتاده، در زمینه دریافت راهنمایی از متخصصان در نقاط دیگر در تشخیص ، مراقبت و مراجعه بیماران یاری میکند. آموزش گاهی می تواند از طریق برنامه های تلفنی و یا با تكنولوژی های مرتبط از جمله eHealth كه از كامپیوترهای كوچك و اینترنت استفاده می كنند نیز انجام شود.

 

طرح های بهداشتی و درمانی که به خوبی طراحی شده اند، می توانند دسترسی و نتایج مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشند ، به خصوص برای درمان بیماری های مزمن و برای گروه های آسیب پذیر. آنها نه تنها تقاضا برای تسهیلات شلوغ را کاهش می دهند ، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند و بخش بهداشتی را نیز مقاوم تر می کنند.

از آنجا که درمان از راه دور ، تعداد مراجعه به مراکز خدمات بهداشتی را کاهش می دهد ، انتشار آلاینده های مرتبط با حمل و نقل و انتشار آلاینده های مربوط به نیازهای عملیاتی را نیز کاهش می دهد. بعلاوه ، با کاهش همزمان مصالح ساختمانی ، مصرف انرژی و مصرف آب ، ضایعات و تأثیرات کلی بر محیط زیست نیز کاهش می یابد.نتیجه این عمل تقاضای فضای کمتر ، منجر به ایجاد تأسیسات بهداشتی کوچکتر میشود.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

در زیر چند نمونه از چگونگی استفاده از Telehealth آورده شده است:

-پورتال بیمار

-ویزیت های مجازی

-دستگاه های پوشیدنی که امکان نظارت از راه دور را دارند

-ردیابی اطلاعات بهداشتی در یک برنامه بهداشت شخصی

Telehealth  مراقبت های بهداشتی را پشتیبانی و ارتقا می بخشد ، و بیماران را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و منابعی که برای کنترل سلامت خود لازم دارند ، ارتباط می دهد. همچنین از تداوم مراقبت پشتیبانی می کند و به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا به بیماران خود بهتر خدمت کنند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.

وزارت بهداشت ، درمان و خدمات انسانی آمریكا اظهار داشت: Telehealth به عنوان استفاده از اطلاعات الکترونیکی و فناوری ارتباطات از راه دور برای حمایت از مراقبت های بهداشتی بالینی از راه دور تعریف می شود.برخی از نمونه ها شامل کنفرانس های ویدئویی ، به اشتراک گذاری تصاویر به صورت آنلاین ، پخش رسانه ها و ارتباطات بی سیم است. از فناوری هایی نظیر اینها می توان نه تنها مراقبت های بهداشتی بالینی بلکه آموزش بیماران ، بهداشت عمومی و مدیریت بهداشت را نیز پشتیبانی می کند.

اگر چه اصطلاحtelemedicine (پزشکی از راه دور) و telehealth  (مراقبت سلامت از راه دور) اغلب به طور متناوب استفاده می شود اما تمایزی میان این دو وجود دارد؛

اصطلاح telehealth شامل طیف گسترده ای از فن آوری ها و خدمات برای ارائه مراقبت از بیمار و بهبود کل سیستم تحویل سلامت است. به صورت کلی عبارت telehealth با telemedicine متفاوت است در حالی که پزشکی تله مدیسین به طور خاص به خدمات بالینی از راه دور اشاره می کند اما سلامت از راه دور می تواند به خدمات غیر بالینی  از قبیل آموزش ارائه دهنده، جلسات اداری و ادامه تحصیلات پزشکی علاوه بر خدمات بالینی مرتبط شود.طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، سلامت از راه دور شامل موارد زیر است: نظارت، ارتقاء سلامت و عملکرد عمومی بهداشت.

پزشکی از راه دور شامل استفاده از ارتباطات الکترونیکی و نرم افزاری برای ارائه خدمات بالینی به بیماران بدون بازدید شخصی است.تکنولوژی تله مدیسین اغلب برای برای معاینه وضعیت سلامت بیمار، مدیریت بیماری های مزمن، مدیریت دارو، مشاوره تخصصی و تعدادی از خدمات بالینی دیگر که می تواند از راه دور از طریق ویدیو و اتصالات صوتی امن ارائه شود، استفاده می شود

 

همچنین بخوانید:

نقش اینترنت اشیا در حوزه بهداشت و سلامت

پیشرفت پزشکی در متاورس

كاربرد واقعیت مجازی در پزشكی

بالا