مزایای دندان پزشکی از راه دور

دندان پزشکی از را دور (Teledentistry)، یکی از بخش های پزشکی از راه دور(Telemedicine) است؛ که امکان دریافت خدمات دندان پزشکی به صورت مجازی و از راه دور را فراهم می کند. بیماران در دندان پزشکی از راه دور می توانند از طریق فناوری هایی مثل گوشی موبایل با دندان پزشک خود ارتباط بگیرند و خدمات مربوط به مراقبت از دندان، مشاوره، آموزش و درمان را دریافت کنند.

دندان پزشکی از راه دور، خدمات مربوط به سلامت دهان و دندان را از طریق فناوری و تکنولوژی ارائه می دهد. افرادی که به پزشک دسترسی ندارند، دور از مطب پزشک زندگی می کنند می توانند به وسیله تلفن و اپلیکیشن، ویزیت شوند. دندان پزشک به کمک این سیستم، خدمات تشخیص، مشاوره، درمان، آموزش، پشتیبانی و انتقال اطلاعات دندانپزشکی را به بیماران ارائه می دهد.

ویزیت های مجازی که از طریق ابزار و تکنولوژی ها انجام می شود باعث می شود که بیماران و دندان پزشکان همیشه، در هرلحظه و هر مکانی با یک دیگر ارتباط داشته باشند. از طریق ویزیت از راه دور، بیماران مشکلات فوری دهان و دندان خود را از پزشک می پرسند و اطلاعات مورد نیاز را دریافت می کنند. این مساله باعث می شود مردم اطلاعات بیشتری مورد بهداشت دهان و دندان داشته باشند؛ به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهند و کمتر دچار مشکلات حاد شوند.

 

  روش های Teledentistry

در دندان پزشکی از راه دور، با روش ها و ابزار مختلف خدمات مراقبتی و آموزشی به بیماران ارائه می شود. بعضی از این روش ها عبارت اند از:

•         چت کردن با پزشک از طریق اپلیکیشن های پزشکی از راه دور

•         فیلم و تماس آنلاین (Live video) بین پزشک و بیمار

•         تماس تلفنی

•         تهییه و ارائه اطلاعات مورد نیاز از طریق پلتفرم های گوناگون

•         نظارت بیمار از راه دور (Remote patient monitoring)

•         بهداشت و درمان موبایل (MHealth)

 

به وسیله دستگاه های ارتباطی مانند تلفن همراه و رایانه، می توان مراقبت های بهداشتی و آموزش های عمومی را به صورت آنلاین و آفلاین منتشر کرد. همچنین امکان برقراری آسان تر ارتباط بین بیماران و پزشکان وجود دارد. پزشکان می توانند به صورت دقیق تر اطلاعات، شرح حال و سبک زندگی بیمار را متوجه شوند. بیماران نیز دقیق تر می توانند مشکلاتان را مطرح کنند و درمان شوند.

 

مزایای دندان پزشکی از راه دور

با دندان پزشکی از راه دور، بیماران در هر نقطه و هر مرحله ای از درمان که باشند؛ می توانند با دندان پزشکان ارتباط داشته باشند. از این طریق اشتراک و جمع آوری مستندات بیمار، پرنده ها، آزمایشات و تصویر برداری ها آسان تر می شود. هماهنگی بهتری میان بیمار و پزشک ایجاد می شود و سرعت درمان افزایش می باید. و در نتیجه کیفیت درمان افزایش می یابد و بیماران با رضایت بیشتری مراحل درمان خود را طی می کنند.

ارائه خدمات از طریق فن آوری های  telententistry وسیله ای برای اطمینان از ایمنی بیمار، کیفیت مراقبت و پیامدهای سلامتی است. از این طریق تمام فعالیت ها مستند می شود و حقوق پزشک و بیماران قابلیت پیگیری بهتری دارند. همچنین در صورت بروز مشکل برای پزشک یا بیمار، امکان پیگیری وجود دارد. دندانپزشکی از راه دور روشی است تا از راه دور مشکلات دهان و دندان خود را رفع کنید و با دندان پزشک خود ارتباط برقرار کنید.

 

همچنین بخوانید:

مزایای شنوایی سنجی از راه دور

مزایای تله کاردیولوژی

راهنمای بیماران از راه دور

بالا