مزایا و فواید سلامت الکترونیک

به لطف بهبود و پیشرفت فناوری امروزه می‎‌توان از ابزارها، روش‌ها و کانال‎‌های جدید به منظور افزایش کیفیت زندگی بیماران بهره برد. از جمله این مزایا می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نحوه نظارت بیمار بهبود می‌یابد.

هنگامی که از کانال‎‌های دیجیتال برای نظارت بیمار استفاده می‎‌شود، پزشک بهتر می‎‌تواند به بهبود شکاف بین خود و بیمارانش کمک کرد. این فناوری و تکنولوژی به نظارت آسانتر و سریعتر بر وضعیت بیمار و ثبت پیشرفت او کمک می‎‌کنند.

 

 • تعداد بیماران آگاه و مطلع افزایش می‎‌یابند.

اینگونه بیماران می‎‌توانند تصمیمات بهداشتی بهتری برای خود اتخاذ کنند. زمانی که آنها وضعیت سلامتی خود را درک می‎‌کنند بهتر می‎‌توانند به سلامت خود کمک کنند. در ضمن، این تکنولوژی امکان دستیابی به امکاناتی نظیر کتاب‎‌های راهنما و بهترین روش‎‌های مراقبت از خود را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، در طول همه‎‌گیری بحران کووید به وسیله این تکنولوژی از اطلاعات روز دنیا برای مراقب از خود کمک گرفتیم.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر فاطمه نعمت اللهی  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.
 • انسان‎‌ها را به سبک زندگی سالم و تغییر عادات ناسالم تشویق کنیم.

تکنولوژی روز می‎‌تواند به ما انسان‎‌ها کمک کند دقیقا بدانیم به چه صورت زندگی می‎‌کنیم. به عنوان مثال، اپلیکیشن‎‌هایی که میزان وزش و مقدار غذای مصرفی ما را بررسی می‎‌کنند ما را با سبک زندگی سالم آشنا کرده و به بهبود وضعیت زندگی و تغییر عادات کهنه ناسالمان کمک می‎‌کنند.

 

 • کارکنان و پزشکان بخش مراقبت‎‌های بهداشتی می‌توانند راحت‌تر و سریع‌تر درباره وضعیت بیمار تصمیم‌گیری کنند.

در ضمن، این تکنولوژی به تغییر نحوه برخورد متخصصان با بیماران کمک می‎‌کند. به عنوان مثال، ICT می‎‌تواند به شناسایی راحت‌ترین روش‎‌های درمانی یا تشخیص بیماری‎‌ها در مراحل اولیه کمک کند.

در سامانه تله ویزیت، بصورت آنلاین توسط  دکتر سیروس مومن زاده  ویزیت شوید. جهت تله ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید.
 • میزان دسترسی افراد به مراقبت‎‌های بهداشتی بهتر و برابر را افزایش می‎‌دهد.

این قابلیت باعث می‎‌شود دسترسی به مراقبت‎‌های بهداشتی دیگر به زمان و مکان محدود نشود. به همین خاطر، افراد می‎‌توانند بدون انجام هیچگونه سفر غیرضروری به مراقبت‎‌های بهداشتی بهتر دست یابند. در ضمن، این تکنولوژی فرصت افراد را به منظور دستیابی به مراقبت‎‌های بهداشتی برابر افزایش می‎‌دهد.

 

 • قابلیت دسترسی به بیمارستان و کلینیک‎‌های بهداشتی بهتر و کارآمدتر را فراهم می‎‌کند.

دستیابی به امکانات بهداشتی هرچند ساده می‎‌تواند جان میلیون‎‌ها انسان را نجات دهد. به همین خاطر، با کمک تکنولوژی می‎‌توان قابلیت دسترسی به بیمارستان‎‌ها و مراکز بهداشتی را ساده تر کرد.

استفاده از فناوری‎‌های جدید حوزه سلامت الکترونیک

دیجیتالی کردن ابزارهای حوزه سلامت باعث خلق تکنولوژی‌های جدیدی برای استفاده در حوزه سلامت شده است. در ادامه شما را با بعضی از این فناوری‎‌های جدید آشنا می‎‌کنیم:

 • اینترنت اشیا ((IoT)) اولین فناوی است. این فناوری به سفارشی‎‌سازی مراقبت‎‌های بهداشتی، صرفه‎‌جویی در هزینه‎‌ها، کاهش احتمال خطا در شناسایی بیماری و کاهش زمان انتظار بیمار کمک می‎‌کند.
 • مود دوم، دستیابی به داده‎‌های بزرگ و گسترده است. استفاده از داده‎‌های بزرگ به انجام بررسی داده‎‌های بیشتری و درمان بیماران بیشتر کمک می‎‌کند. به عنوان مثال، دسترسی کاربران به داده‎‌های گسترده درباره بیماری کووید ۱۹ به کنترل سریعتر و جلوگیری از انتشار بیشتر این بیماری کمک کرده است.
 • هوش مصنوعی، مورد سوم است. هوش مصنوعی به متخصصان مراقبت‎‌های بهداشتی برای دستیابی به تصمیمات بهتر کمک کرده و به این ترتیب آنها موفق به درمان سریعتر بیماری‎‌ها می‎‌شوند.
 • بلاکچین مورد بعدی است. بلاکچین دسترسی به پرونده سلامت بیمار را فراهم می‎‌کند، و به این صورت فرد متخصص بهتر می‎‌تواند بیمار خود را درمان کرد. در ضمن، این ابزار امکان ثبت دقیق و صحیح داروها را در فرآیند تولید برای متخصصان فراهم می‎‌کند.
 • چاپ سه بعدی و چهار بعدی، مورد پنجم است. به عنوان مثال، استفاده از چاپ چهار بعدی در اسکن‎‌های سونوگرافی زنان باردار نتیجه دقیق‎‌تری درباره نحوه رشد ساختاری و عملکردی سیستم عصبی جنین به پزشک ارائه می‎‌دهد.
 • ربات‎‌های مخصوص چت یا Chatbots، ابزار بعدی هستند. چت‎‌بات‎‌ها، ابزاری به منظور فراهم کردن ارتباط راحت‌تر بین پزشک و بیمار هستند. سازمان بهداشت جهانی از این ابزار در دوران همه‌گیری کووید ۱۹ استفاده می‎‌کند.
 • و مورد آخر،  واقعیت مجازی یا Virtual reality است. از مهمترین کمک‎‌هایی که این فناوری (VR) به حوزه سلامت و پزشکی می‎‌کند می‌توان کمک به افراد ناتوان و درمان اختلالات روانشناختی را نام برد.

 

منبع: the-business-school

 

همچنین بخوانید:

استقرار بهینه سیستم پزشكی از راه دور

انفورماتیک پزشکی و نقش فناوری اطلاعات در پزشکی

وقت خود را با نشستن در اتاق اورژانس هدر ندهید!

بالا